26 kwietnia zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu w ciągu ul. Pszczyńskiej (DK86), na wysokości dzielnicy Giszowiec, w celu wybudowania trzech tzw. przewiązek tymczasowych.
Gdzie i kiedy spodziewać się utrudnień?
Ograniczenie w ruchu będzie polegało na tymczasowym zawężeniu szybkich pasów ruchu ul. Pszczyńskiej na jezdni zachodniej (w kierunku na Tychy) i wschodniej (w kierunku na Sosnowiec).
Jak zapowiadają przedstawiciele Konsorcjum NDI, wykonawcy inwestycji, każdorazowo zawężenia będą wprowadzane tylko przy aktualnie budowanej przewiązce i następnie przesuwać się będą na kolejną. Prace przy budowie przewiązek, zgodnie z planami, mają być realizowane: od 26 do 30 kwietnia - przewiązka na wysokości ul. Kolistej, od 6 do 8 maja - przewiązka na wysokości ul. Górniczego Stanu, od 9 do 11 maja - przewiązka w pobliżu węzła z autostradą A4.
Prace przy utworzeniu przewiązek odbywają się w ramach przebudowy węzła DK 81 / DK 86. Po ich zakończeniu, w połowie maja, zostaną wprowadzone zapowiadane przez nas wcześniej duże zmiany w organizacji ruchu obejmujące m.in. dwustronne zawężenie ul. Pszczyńskiej oraz zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku na Tychy (DK 86) – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice [więcej o wspomnianych zmianach, które będą wprowadzone od połowy maja można przeczytać tu: https://tiny.pl/tr757]. - W ramach przebudowy powstaną bezkolizyjne wjazdy i zjazdy z ul. Pszczyńskiej (DK86) w ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) – oraz analogicznie w drugą stronę, dzięki czemu ruch tranzytowy zostanie oddzielony od wewnątrzmiejskiego, co zapewni znaczące zwiększenie płynności ruchu. Korzyści dla mieszkańców to przede wszystkim zaoszczędzony czas oraz mniejsza emisja spalin i hałasu – dodaje Maciej Stachura.
Przypomnijmy, że przebudowa węzła DK81/86 na wysokości Giszowca to największa inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat. Jej koszt wynosi 247,5 mln zł, z czego aż 210 mln zł – to pozyskane przez Miasto Katowice dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace przy przebudowie węzła potrwają dwa lata, a pierwsze udogodnienia dla mieszkańców zostaną wprowadzone za rok, gdy do użytku zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia.