Wiadomości z Katowic

Katowicka drogówka podsumowała działania NURD

  • Dodano: 2023-03-24 07:15, aktualizacja: 2023-03-24 07:32

Policjanci katowickiej drogówki prowadzili w środę na drogach naszego miasta wzmożone kontrole. Kontrole drogowe prowadzone były w ramach ogólnokrajowych działań pn. NURD. Priorytetem tej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz osób poruszających się na hulajnogach, bo właśnie ta grupa użytkowników dróg w zdarzeniach drogowych odnosi najpoważniejsze obrażenia.

Policjanci w trakcie działań ujawnili prawie 280 wykroczeń

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach włączają się w ogólnopolskie i wojewódzkie działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Często organizuje też własne działania, aby każdy użytkownik drogi bezpiecznie dotarł do celu.

W ramach ogólnopolskich działań NURD katowiccy policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących w rejonie miejsc, gdzie obserwuje się wzmożony ruch pieszych, rowerzystów i osób poruszających się na hulajnogach. Niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Aż 261 kierujących popełniło wykroczenia drogowe. Niestety najwięcej, bo aż 213 polegało na przekroczeniu prędkości w rejonie przejść dla pieszych. 28 kierujących nieustąpiło pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną, a 8 omijało pojazd, który zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu. Podczas wczorajszych działań kierujący wyprzedzali w rejonie przejść dla pieszych, a także nieudzielili pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. 235 kierujących za popełnione wykroczenia ukaranych zostało mandatami karnymi. Policjanci sporządzili również 6 wniosków do sądu o ukaranie, a 20 kierujących pouczyli.

Niestety, piesi również popełniali w tym dniu wykroczenia

Pomimo tego, że to oni w zdarzeniach drogowych odnoszą najcięższe obrażenia, lekceważąc obowiązujące przepisy w ruchu drogowym, tak naprawdę narażają siebie, swoje zdrowie i życie. Dlatego też policjanci zwracali uwagę na zachowania niechronionych użytkowników dróg. Ujawnili 17 osób, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów – głównie za przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle.

W trakcie działań "NURD" policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy wspierali w działaniach policjantów z drogówki, rozmawiali z kierującymi, a także pieszymi o obowiązujących przepisach. Aby wiedza, którą policjanci przekazywali podczas rozmowy utrwaliła się, kierujący otrzymywali zawieszki zapachowe do samochodów z umieszczonymi na nich wskazaniami dopuszczalnej prędkości obowiązujących na polskich drogach, a piesi elementy odblaskowe, aby byli bardziej widoczni na drodze.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i szczególna ostrożność. Na drodze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również