Wiadomości z Katowic

Katowicka drogówka podsumowała działania NURD

  • Dodano: 2023-03-24 07:15, aktualizacja: 2023-03-24 07:32

Policjanci katowickiej drogówki prowadzili w środę na drogach naszego miasta wzmożone kontrole. Kontrole drogowe prowadzone były w ramach ogólnokrajowych działań pn. NURD. Priorytetem tej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz osób poruszających się na hulajnogach, bo właśnie ta grupa użytkowników dróg w zdarzeniach drogowych odnosi najpoważniejsze obrażenia.

Policjanci w trakcie działań ujawnili prawie 280 wykroczeń

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach włączają się w ogólnopolskie i wojewódzkie działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Często organizuje też własne działania, aby każdy użytkownik drogi bezpiecznie dotarł do celu.

W ramach ogólnopolskich działań NURD katowiccy policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących w rejonie miejsc, gdzie obserwuje się wzmożony ruch pieszych, rowerzystów i osób poruszających się na hulajnogach. Niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Aż 261 kierujących popełniło wykroczenia drogowe. Niestety najwięcej, bo aż 213 polegało na przekroczeniu prędkości w rejonie przejść dla pieszych. 28 kierujących nieustąpiło pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną, a 8 omijało pojazd, który zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu. Podczas wczorajszych działań kierujący wyprzedzali w rejonie przejść dla pieszych, a także nieudzielili pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. 235 kierujących za popełnione wykroczenia ukaranych zostało mandatami karnymi. Policjanci sporządzili również 6 wniosków do sądu o ukaranie, a 20 kierujących pouczyli.

Niestety, piesi również popełniali w tym dniu wykroczenia

Pomimo tego, że to oni w zdarzeniach drogowych odnoszą najcięższe obrażenia, lekceważąc obowiązujące przepisy w ruchu drogowym, tak naprawdę narażają siebie, swoje zdrowie i życie. Dlatego też policjanci zwracali uwagę na zachowania niechronionych użytkowników dróg. Ujawnili 17 osób, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów – głównie za przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle.

W trakcie działań "NURD" policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy wspierali w działaniach policjantów z drogówki, rozmawiali z kierującymi, a także pieszymi o obowiązujących przepisach. Aby wiedza, którą policjanci przekazywali podczas rozmowy utrwaliła się, kierujący otrzymywali zawieszki zapachowe do samochodów z umieszczonymi na nich wskazaniami dopuszczalnej prędkości obowiązujących na polskich drogach, a piesi elementy odblaskowe, aby byli bardziej widoczni na drodze.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i szczególna ostrożność. Na drodze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych!
 

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również