Wiadomości z Katowic

Katowicka drogówka podsumowała działania "NURD" i "Prędkość"

  • Dodano: 2021-03-03 07:00, aktualizacja: 2021-03-03 07:04

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali ogólnokrajowe działania„NURD” oraz weekendowe działania „Prędkość”. Tylko w ich trakcie prawie 650 kierujących przekroczyło dozwolona prędkość, a 15 utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie jej o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Kolejne działania już wkrótce

W trakcie całodziennych działań „NURD” prowadzonych na terenie nie tylko Katowic, ale całego kraju, policjanci skupiali się na poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Standardowo zaliczamy do nich pieszych, rowerzystów, motocyklistów i innych użytkowników dróg nie poruszających się samochodem. W trakcie piątkowych działań policjanci wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Mundurowi, którzy pełnili służbę w RSD, za pośrednictwem kamer obserwowali zachowanie zarówno kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie jak i pieszych. W przypadku naruszenia przepisów ruchu drogowego natychmiast były informowane patrole, który znajdowały się w okolicy skrzyżowania. Ja potrzebne są to działania pokazuje liczba ujawnionych wykroczeń. Tylko w piątek policjanci ujawnili 392 naruszenia obowiązujących przepisów w tym 285 przekroczeń prędkości z czego 271 miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych. 4 kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h utraciło swoje prawo jazdy. Ponadto policjanci zatrzymali 19 dowodów rejestracyjnych i ujawnili 2 kierujących, którzy kierowali bez uprawnień. Zatrzymany został również nietrzeźwy kierujący, któremu również zatrzymano prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat więzienia i sadowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Tak wyglądał piątkowy dzień na katowickich drogach, natomiast w sobotę i niedzielę policjanci prowadzili działania „Prędkość”. Katowicka drogówka już od wczesnych godzin rannych kontrolowała kierujących w miejscach, gdzie najczęściej nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideo rejestratory. W działaniach udział wzięli również policjanci katowickiej grupy SPEED. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także zwracali uwagę na stan techniczny i wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Podczas działań na terenie Katowic policjanci ujawnili aż 414 wykroczeń z czego 357 dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Niestety, aż 330 z nich zostało popełnionych w rejonie przejść dla pieszych. 11 kierujących utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, a 3 w ogóle nie posiadało uprawnień. Kolejne działania wkrótce.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.