Wiadomości z Katowic

Katowicki "Turniej wiedzy z przedsiębiorczości" rozstrzygnięty

  • Dodano: 2023-12-20 08:15, aktualizacja: 2023-12-20 08:25

Finałem "Turnieju wiedzy z przedsiębiorczości" Katowice podsumowały pilotażowy projekt "Praktyczna lekcja przedsiębiorczości", którego celem jest zaszczepienie w młodych katowiczanach kluczowych umiejętności niezbędnych do bycia przedsiębiorczym, takich jak kreatywność, innowacyjność i zdolność do podejmowania ryzyka. W pierwszej edycji projektu wzięło w nim udział blisko 1000 uczniów katowickich szkół ponadpodstawowych.

Przedsiębiorcze kształcenie katowickiej młodzieży

- Praktyczna lekcja przedsiębiorczości to innowacyjne podejście do kształcenia, skupiające się na rozwijaniu umiejętności praktycznych uczniów. Poprzez interaktywne metody nauczania uczniowie nie tylko zdobywają teoretyczną wiedzę, ale również mają szansę zastosować ją w realnych sytuacjach. Analiza przypadków sukcesu i porażki samych przedsiębiorców to narzędzie, które umożliwia zrozumienie złożoności biznesu - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Praktyczny aspekt biznesu oraz teoria dostarczają uczniom konkretnych narzędzi niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie praktyczne lekcje przedsiębiorczości nie tylko przygotowują młodych ludzi do przyszłej kariery, ale również rozwijają w nich podstawy przedsiębiorcze, kreatywność i gotowość do podejmowania decyzji - dodaje prezydent.

Projekt "Praktyczna lekcja przedsiębiorczości" miał na celu wyposażenie młodych katowiczan w kluczowe umiejętności przedsiębiorcze, takie jak kreatywność, innowacyjność i zdolność do podejmowania ryzyka. Dla nauczycieli przewidziano szereg szkoleń służących wzbogaceniu ich warsztatu pracy o nowoczesne narzędzia biznesowe. Inicjatywa została zrealizowana dzięki współpracy miasta Katowice ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorcy z Wyboru oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. Zaangażowanie oraz wsparcie eksperckie partnerów miały kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu.

Etapy projektu "Praktyczna lekcja przedsiębiorczości"

Projekt składał się z trzech etapów. W pierwszej kolejności uczniowie wzięli udział w lekcji przedsiębiorczości prowadzonej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru, podczas której odbyły się dyskusje nt. dalszych ścieżek rozwoju kariery zawodowej uczniów. W drugim etapie miały miejsce spotkania prowadzone przez zaproszonych do projektu przedsiębiorców reprezentujących sektor MŚP. Ostatnim etapem, a zarazem podsumowaniem projektu był Turniej z wiedzy o przedsiębiorczości.

 – Nasz program skierowany jest również do nauczycieli uczących przedmiotu biznes i zarządzanie z zakresu nowoczesnych narzędzi służących kreowaniu oraz tworzeniu własnych działalności gospodarczych. Każdy z nauczycieli otrzyma po projekcie dostęp do materiałów edukacyjnych, szkoleniowych przygotowanych przez partnerów projektu. Szkolenia te mogą posłużyć zarówno jako elementy podwyższające kwalifikacje danego nauczyciela jak i wspomagające lekcje przedsiębiorczości – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice.

Podsumowanie projektu "Turniej z wiedzy o przedsiębiorczości"

Finałem pierwszej edycji projektu był "Turniej z wiedzy o przedsiębiorczości", który odbył się 18 grudnia br. w auli im. Kazimierza Lepszego na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły biorące udział w projekcie zmierzyli się w rywalizacji z wiedzy biznesowej i przedsiębiorczej. I miejsce zajęła drużyna, która reprezentowała Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, II miejsce przypadło II Liceum Ogólnokształcącemu im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a na III miejscu uplasowali się reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E.  Abramowskiego w Katowicach. Zespoły zostały uhonorowane podczas ceremonii zakończenia nagrodami rzeczowymi oraz wyróżnieniami, które są świadectwem ich zaangażowania i wiedzy.

W programie, który realizowany był od października do grudnia, wzięło udział blisko 1000 uczniów z klas 1 i 2 ośmiu katowickich szkół ponadpostawowych: II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2, Technikum Nr 15 im. Tomasza Klenczara, Zespołu Szkół Technicznych i  Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego oraz Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również