Wiadomości z Katowic

Katowickie lotnisko odwiedził jeden z największych samolotów towarowych świata

  • Dodano: 2020-11-25 12:00

Katowickie lotnisko przyjęło nietypowego gościa. Na płycie lotniska w Pyrzowicach wylądował jeden z największych na świecie samolotów transportowych An-124 "Rusłan". 

Samolot należący do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines przyleciał do Pyrzowic z chińskiego Wuhan, po drodze zatrzymał się po paliwo w Ałmatach oraz Baku. "Lew" wylądował w Pyrzowicach w poniedziałek 23 listopada ok. godz. 22:40, by po rozładunku, odlecieć we wtorek 24 listopada ok. godz. 08:15 do Mediolanu-Malpensy.

116 ton sprzętu medycznego

Na pokładzie An-124, na zlecenie zabrzańskiej firmy ZARYS, przyleciało około 700 metrów sześciennych (ok. 116 ton) sprzętu medycznego, to jest: kombinezony ochronne, maski FFP3 o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych, maski tlenowe, fartuchy chirurgiczne, a także pulsoksymetry i termometry bezdotykowe.

- Zapotrzebowanie na środki ochrony indywidualnej, odzież i maski medyczne nie słabnie. ZARYS International Group zdecydował się na realizację kolejnych lotów czarterowych koniecznych, aby uzupełnić zapasy magazynowe i zapewnić utrzymanie łańcucha dostaw dla polskiej służby zdrowia - czytamy na stronie firmy ZARYS.

Wybór samolotu jako środka transportu nie jest przypadkowy. Czas trwania tej operacji logistycznej od momentu przyjęcia towaru na lotnisku w chińskim Wuhan do chwili wyładunku zajął około 7 dni. Dla porównania, w przypadku drogi morskiej towar dociera do Polski z Chin po 8 tygodniach, czyli około 56 dniach, natomiast szybszy transport kolejowy zajmuje nawet miesiąc. Samolot okazuje się najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy czas realizacji zadania jest priorytetem.

- Była to dziewiątą komercyjna operacja na An-124 w historii pyrzowickiego lotniska. Pierwsza wizyta miała miejsce w listopadzie 1997 r. Maksymalna masa startowa Rusłana to 405 ton, na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku. Samolot ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości. W latach 1982-2004 wyprodukowano 55 sztuk An-124, z tego około 20 sztuk jest ciągle wykorzystywanych do komercyjnego transportu ładunków - czytamy na stronie lotniska. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.