Tegoroczna edycja kampanii pn. „Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły” trafiła do ponad 2 tysięcy katowickich pierwszoklasistów. Uczniowie zdobyli niezbędną wiedzę, zapewniającą im bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły oraz ze szkoły do domu. W rolę nauczycieli wcielili się policjanci dzielnicowi z katowickich komisariatów Policji. Głównym celem spotkań jest wzrost bezpieczeństwa dzieci w wieku szkolnym, korzystających z dróg publicznych.
„Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły” jest kampanią informacyjno-edukacyjną Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, stanowiącą integralną część programu, pn. „Profilaktyczny Głos Drogowy”. W pierwszych dwóch miesiącach roku szkolnego 2022/2023 katowiccy profilaktycy i dzielnicowi odwiedzili niemal 50 szkół, w których naukę w pierwszych klasach rozpoczęło ponad 2 tysiące dzieci. Udział policjantów w edukacji pierwszoklasistów sprawił, że uczniowie zwrócili większą uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach. Mundurowi poza omówieniem najważniejszych przepisów w ruchu drogowym, udzielali dzieciom praktycznych porad związanych z bezpiecznym przechodzeniem przez jezdnię w okolicy szkół oraz podczas całej drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Istotą zajęć było przekazanie wszystkich informacji dotyczących prawidłowego przechodzenia na drugą stronę jezdni, korzystania z oznakowanego przejścia dla pieszych z sygnalizacją lub bez sygnalizacji świetlnej, jak również bezpiecznego przejścia przez przejazd kolejowy. Ważnym aspektem spotkania była również nauka bezpiecznego podróżowania i korzystania z elementów odblaskowych.
Po przeprowadzonych zajęciach przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej funkcjonariusze policji zaangażowali dzieci w praktyczne ćwiczenia poza placówką edukacyjną. Pierwszoklasiści pod czujnym okiem policjantów bezpiecznie przechodzili przez jezdnię, dzięki czemu utrwalali sobie zdobytą wcześniej wiedzę. Na zakończenie stróże prawa przekazali najmłodszym plany lekcji oraz elementy odblaskowe, podkreślając jak ważne dla bezpieczeństwa jest ich noszenie, szczególnie teraz - w okresie jesiennym.
Wszystkim pierwszoklasistom dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie. Wierzymy, że przekazana wiedza i zdobyte umiejętności zostaną wykorzystane w codziennej drodze do szkoły oraz powrocie do domu, jak również pozostaną w pamięci dzieci na przyszłe lata swojej edukacji i dorosłego życia.
Drodzy rodzice i opiekunowie
Dziecko w wieku wczesnoszkolnym, korzystające z dróg, narażone jest na wiele niebezpieczeństw wynikających z czynników od niego niezależnych. Do takich elementów zaliczyć można m.in. budowę ich ciała (niski wzrost) powodujący mały horyzont widzenia, a tym samym większe prawdopodobieństwo niezauważenia go przez kierujących pojazdami. Dzieci mają także wąskie pole widzenia, co przekłada się na niedostateczne obserwowanie otoczenia. Wszystkie te elementy wpływające na bezpieczeństwo, wynikają z ich młodego wieku. Pamiętać jednak należy, że przyswajanie pozytywnych zachowań w otoczeniu drogi od najmłodszych lat, może znacznie wpłynąć na kształtowanie w dzieciach prawidłowych reakcji. Nie możemy zapomnieć o tym, aby uczyć dzieci, że wybór bezpiecznej drogi znacznie poprawi bezpieczeństwo ich samych i innych uczestników ruchu drogowego. Ciężar przygotowania najmłodszych do prawidłowego poruszania się w charakterze pieszego spoczywa na rodzicach, nauczycielach, a także funkcjonariuszach Policji.