Wiadomości z Katowic

Kolejne punkty pomocy dla mieszkańców Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-03 09:15

W Katowicach uruchamiane są kolejne punkty, do których mogą się zgłaszać obywatele Ukrainy tuż po przyjeździe do miasta. Zostały one zlokalizowane w ścisłym centrum Katowic. Oferowany jest w nich ciepły posiłek czy nocleg.

Powstanie nowych punktów pomocy to odpowiedź na pojawiające się potrzeby

Chodzi w szczególności o osoby, które dopiero co przyjechały do Katowic. Wsparcie oferowane jest zarówno tym, którzy chcą zostać w mieście, jak i tym, dla których Katowice są wyłącznie przystankiem na trakcie podróży do miejsca docelowego pobytu.

- Staramy się na bieżąco reagować na wszystkie potrzeby, jakie pojawiają się w związku z tą trudną sytuacją, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie kolejnych miejsc, w których obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc. Chodzi o zapewnienie posiłku, czy miejsca noclegowego na jedną noc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy wychodzić z pomocą jak najszybciej, czyli do tych, którzy przyjeżdżają na Międzynarodowy Dworzec Autobusowy – tam uruchomiliśmy punkt powitalny. Mamy tutaj wolontariuszy, którzy będą udzielać informacji, kącik gdzie można poczekać na dalszą podróż także z miejscem dla dzieci oraz możliwość skorzystania z posiłków  – dodaje.

W sumie na terenie Katowic pojawią się trzy nowe punkty

Pierwszy z nich, tak zwany punkt powitalny, zlokalizowany został w miejscu, gdzie pojawia się duża liczba podróżnych – w tym właśnie obywateli Ukrainy. Mowa o Międzynarodowym Dworcu Autobusowym przy ulicy Sądowej. Punkt umieszczony został na pierwszym piętrze budynku, w którym mieści się poczekalnia dworca i będzie można w nim odpocząć zaraz po przyjeździe do Katowic. Punkt będzie czynny przez całą dobę. Został on specjalnie obklejony, tak by każdy wysiadający na dworcu obywatel Ukrainy wiedział, że w tym miejscu może uzyskać pomoc.

W momencie przyjazdu autokaru z Ukrainy na peronie obecni są wolontariusze, którzy kierują przyjezdnych do puntu. W pierwszym dniu działania w punkcie wsparcia udzielono pomocy blisko 50 osobom – były to głównie matki z dziećmi. Na terenie poczekalni udostępnione zostało bezpłatnie połączenie Wi-Fi, by ułatwić komunikację. Obywatele Ukrainy mogą liczyć w tym miejscu na ciepłe napoje – kawę i herbatę, a także na posiłek. Z myślą o najmłodszych przygotowano specjalną przestrzeń – pojawiły się stoliki, krzesełka, a także kolorowanki i kredki, by umilić im czas.  W tym miejscu rozdysponowywane są także niezbędne środki higieny osobistej. Dzięki współpracy z firmą Orange, na Międzynarodowym Dworcu Autobusowym rozdawane są bezpłatne karty SIM, z obowiązującym przez miesiąc pakietem bezpłatnych połączeń w Polsce i pakietem minut do Ukrainy.

Przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową, w dawnym budynku Urzędu Miasta, powstanie drugi z punktów – punkt pomocy doraźnej. To miejsce także będzie działało całodobowo, ale dedykowane jest wyłącznie osobom, które do Katowic przyjechały w nocy i potrzebują noclegu zanim ruszą w dalszą podróż lub otrzymają zakwaterowanie. Z myślą o takich osobach przygotowanych zostało 20 miejsc noclegowych.

- Szacujemy, że w Katowicach jest już około 1000 obywateli Ukrainy. Na terenie miasta funkcjonuje duża baza miejsc, w których obywatele Ukrainy mogą otrzymać zakwaterowanie. Jako miasto przygotowaliśmy około 180 tego typu miejsc. Kilkaset kolejnych powstało z pomocą naszych partnerów. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba, liczba miejsc zostanie zwiększona. Dodatkowo pomoc przy zakwaterowaniu potrzebujących zgłosiło do bazy ofert wsparcia „Katowice dla Ukrainy" ponad 200 rodzin z Katowic. Dziękuję za to zaangażowanie mieszkańcom naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trzeci z punków powstanie przy ulicy Wita Stwosza 7. Będzie to punkt dziennej pomocy doraźnej. Miejsce to powstało z myślą o osobach, które dysponują wolnym czasem w ciągu dnia, czekając na kolejny środek transportu bądź zakwaterowanie.  Czynny będzie on w godzinach 8:00 – 20:00. Powstało tam około 70 miejsc siedzących. Przebywający tam będą mogli napić się czegoś ciepłego i zjeść posiłek.

Wszystkie z wyżej wymienionych punktów zostały oznakowane, tak aby obywatele Ukrainy nie mieli problemów z dotarciem w te miejsca. Ich lokalizacja jest także wskazana na mapce zamieszczonej na ulotkach, które są rozdawane na terenie Katowic. Specjalne naklejki pojawią się także na autobusach komunikacji miejskiej. Będzie można się z nich dowiedzieć, gdzie można otrzymać pomoc.

Przypominamy, że cały czas na terenie Katowic prowadzona jest zbiórka najpotrzebniejszych darów

Prowadzą ją katowickie szkoły. Znajdujące się na liście potrzeb artykuły i przedmioty można przynosić w godzinach 8:00 – 19:00. Artykuły higieny osobistej przyjmowane są także przez Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Od początku trwania akcji udało się uzbierać ponad 30 ton najróżniejszych artykułów i odzieży. W tej chwili najbardziej potrzebna jest żywność o długim terminie ważności, latarki – tak zwane czołówki, koce i zestawy pierwszej pomocy. Prosimy, by przekazywane rzeczy były rzeczami nowymi i by były to wyłącznie rzeczy znajdujące się na opublikowanych przez miasto listach. To przyspieszy prace wolontariuszy przy sortowaniu darów i zaoszczędzi czas, który byłby potrzebny na zdezynfekowanie odzieży.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.