Wiadomości z Katowic

Komunikacyjna rewolucja w Metropolii trwa

  • Dodano: 2018-03-09 11:15

Przed nami kolejny etap komunikacyjnej rewolucji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - wspólny cennik dla biletów dobowych, tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych.

Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Ale warto już teraz przygotować się na wejście ich w życie, zwłaszcza planując zakup kolejnych biletów okresowych.

Ujednolicenie taryf jest możliwe dzięki porozumieniu, które w połowie grudnia ub. r. zostało zawarte pomiędzy Metropolią, a trzema organizatorami transportu publicznego – KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

To komunikacyjna rewolucja, bo pasażerowie, którzy regularnie z niej korzystają, nie muszą się już martwić czy posiadają odpowiedni bilet, by pojechać autobusem, tramwajem lub trolejbusem danego organizatora.

Jakie czekają nas zmiany?

1. Wspólne bilety okresowe trafią do przedsprzedaży w połowie marca. Już wtedy będzie można doładować nimi swoją kartę ŚKUP, ale trzeba pamiętać, że tak kupiony bilet będzie można aktywować najwcześniej 1 kwietnia. Wtedy też rozpocznie się jego ważność. Papierowe odpowiedniki tych biletów (dotyczy to pasażerów MZK Tychy) trafią do sprzedaży pod koniec marca.

2. Nowa taryfa oznacza nowe cenny. Większość pasażerów odczuje te zmiany w swojej kieszeni, bo ich bilety stanieją. Dla przykładu bilet na jedno miasto (autobusy, tramwaje, trolejbusy) będzie kosztował 93 zł (w KZK GOP bilet autobusowo-tramwajowy na jedno miast kosztuje w tej chwili 122 zł, w MZK – 93 zł); bilet na całą sieć (na dwie i więcej gmin; na autobusy, tramwaje, trolejbusy) według nowego, ujednoliconego cennika będzie kosztował 138 zł (jego aktualna cena w KZK GOP to 144 zł). W niektórych przypadkach bilety nieco zdrożeją, ale w zamian pasażerowie zyskają możliwość podróżowania (bez limitu przejazdów) po znacznie większym obszarze niż dotychczas. Dla przykładu bilet miesięczny w MZK Tychy na dwie i więcej gmin (autobusy i trolejbusy) będzie kosztował 126 zł, a według starego cennika kosztował – 120 zł.


3. W sprzedaży nie będą już dostępne bilety KZK GOP z limitem przejazdów. Dlaczego? Celem jest uproszczenie taryfy oraz jej maksymalna integracja pomiędzy trzema organizatorami transportu w Metropolii. Pasażerowie kupując dany bilet okresowy zyskają za to nielimitowaną możliwość podróżowania autobusami, tramwajami i trolejbusami.


4. Ze względu na to, że w taryfie nie będzie już biletów okresowych z limitem przejazdów, nie będzie potrzeby rejestrowania swojego wejścia i wyjścia z autobusu. A co za tym idzie – zniesiona zostanie promocja dla pasażerów (rabat podczas zakupu kolejnego biletu), którzy „odbijali” w ten sposób swoje karty.


5. Docelowo od 1 lipca znikną ze sprzedaży papierowe wersje biletów okresowych. Dotyczy to pasażerów MZK Tychy, gdzie takie bilety są dotychczas w dystrybucji. Przypomnijmy, że ponad rok temu papierowe bilety okresowe w KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry zostały stopniowo wycofane ze sprzedaży. Podobnie będzie teraz w MZK Tychy. Oznacza to, że od 1 kwietnia nie będzie można już kupić papierowego biletu kwartalnego, a od 1 czerwca – papierowego biletu miesięcznego. Zachęcamy, aby już teraz wyrobić sobie kartę ŚKUP.


6. Co w sytuacji, gdy nasz bilet miesięczny lub kwartalny straci ważność dopiero po 1 kwietnia? Czy będzie można na jego podstawie podróżować również pojazdami wszystkich trzech organizatorów? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak pamiętać, że w KZK GOP dotyczy to elektronicznych biletów bez limitu przejazdów. Powodem jest brak odpowiednich czytników karty ŚKUP w pojazdach MZK Tychy, dzięki którym będzie można zarejestrować swoje wejście i – tym samym - „skasować bilet”. Pracujemy nad tym, aby pierwsze kasowniki ŚKUP w MZK Tychy zostały zainstalowane jeszcze w tym roku.


7. Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż w pojazdach MZK Tychy, muszą pamiętać aby kupić bilet ważny „od daty”, a nie „od pierwszego skasowania”. Powodem jest brak kasowników ŚKUP, które są konieczne, by aktywować bilet „od pierwszego skasowania”.


8. Należy pamiętać, że każdy bilet kupiony przez Portal Klienta (strona internetowa) – również ten „od daty” – musi zostać przyłożony do czytnika ŚKUP, żeby bilet z systemu centralnego (gdzie zapisuje się podczas zakupu), zakodował się bezpośrednio na karcie ŚKUP. Mówiąc obrazowo – chodzi o to, aby bilet z „chmury” został „uziemiony” w karcie ŚKUP. Powstaje aplikacja dla kontrolerów MZK Tychy, aby mogli to zrobić zdalnie podczas kontroli biletów w autobusie.


9. Dzieci i młodzież do 16 lat jeżdżą bezpłatnie. Przypominamy o wyrobieniu karty ŚKUP, ponieważ to na niej kodowana jest ta ulga. Okres przejściowy, w czasie którego uprawnienie to jest honorowane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, trwa do końca marca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również