Wiadomości z Katowic

Koncert Rainera Honecka i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej online

  • Dodano: 2020-11-29 10:15, aktualizacja: 2020-12-03 10:42

Koncert Rainera Honecka i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej - transmisja online.

Już 18 grudnia będziemy mogli wysłuchać na żywo koncertu wybitnego skrzypka Rainera Honecka, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wydarzenie będzie transmitowane przez internet na Facebooku Filharmonii.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, a dostęp do transmisji będzie bezpłatny.

W programie wydarzenia przewidziano wykonanie dzieł o charakterze uroczystym i ponadczasowym. Taki repertuar ucieszy melomanów - nie tylko zagorzałych zwolenników okresu klasycyzmu, ale też pozostałych miłośników utworów pełnych wzniosłości i klasy. Podczas koncertu w Katowicach rolę dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pełnić będzie Rainer Honeck. Znakomity skrzypek wykona także partię solową w V Koncercie skrzypcowym Wolfganga Amadeusa Mozarta. Rainer Honeck jest wybitnym i wszechstronnym artystą grającym na co dzień w Filharmonii Wiedeńskiej. Dla znawców muzyki poważnej ogromnie ważny będzie też fakt, że muzyk gra na skrzypcach sygnowanych przez mistrza Antonio Stradivariego (pochodzą one z 1714 r.).

Na początek wykonany zostanie Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, którym kiedyś rozpoczynano bale studniówkowe. Następnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach zagra V Koncert skrzypcowy A- dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta, który łączy w sobie nadzwyczajną dynamikę z charakterystycznymi dla tego kompozytora wstawkami o charakterze melancholijnym i lirycznym. Dzieło to składa się z 3 części, które tworzą znany układ: szybka – wolna – szybka, a całość zachowuje niezwykłą lekkość.
Trzecia w kolejności kompozycja, jaka zostanie zaprezentowana tego wieczoru w Katowicach, to Symfonia C-dur KV 551 Jowiszowa Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli ostatni napisany przez wielkiego kompozytora utwór tego gatunku. Ta kompozycja nie ma już charakteru lirycznego – tak jak wskazuje jej tytuł, odnosi się ona do cech przypisywanych pierwiastkowi męskiemu, jak siła i zdecydowanie. Na koniec wybrzmi Symfonia f-moll Josepha Haydna o numerze 49 i znamiennym tytule La Passione. Podobno artysta napisał kompozycję, będąc w stanie niemal agonalnym. W utworze przejawiają się intensywne emocje, jakie w tym czasie targały kompozytorem, zarówno melancholia, silne wzburzenie, jak i powściągliwość.

Koncert odbędzie się w Sali koncertowej im. Karola Stryji w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Transmisja internetowa rozpoczyna się o godz. 19.00 18 grudnia 2020 r. na Facebooku instytucji i jest bezpłatna. Osoby, które wcześniej nabyły bilety na koncert, mogą otrzymać zwrot środków.

Podczas koncertu w Katowicach wystąpią:

  • Rainer Honeck – skrzypce / dyrygent,
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Program koncertu:

  • • Michał Kleofas Ogiński – Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny,
  • • Wolfgang Amadeus Mozart – V Koncert skrzypcowy A- dur KV 219,
  • • Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia C-dur KV 551 Jowiszowa,
  • • Joseph Haydn – Symfonia f-moll Hob I:49 La Passione.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.