17 marca (poniedziałek) katowiccy policjanci drogówki przeprowadzili kolejną akcję pod hasłem „Trzeźwość”, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Patrole policyjne, które ruszyły na ulice Katowic już od wczesnych godzin porannych, przeprowadziły kontrole stanu trzeźwości wśród kierowców. Wyniki są alarmujące – spośród prawie 4 000 przebadanych osób, aż czterech kierujących zostało zatrzymanych.
Wzmożone kontrole w newralgicznych miejscach
17 marca policjanci katowickiej drogówki prowadzili działania "Trzeźwość". Na ulice naszego miasta zostały skierowane patrole, które przeprowadziły wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących w czasie weekendu. Użytkownicy dróg spotkali policyjne patrole w newralgicznych miejscach miasta, a także przy bocznych uliczkach, którymi czasami przed kontrolami starają się umknąć kierujący. Policjanci przeprowadzili prawie 4 000 kontroli. Niestety 2 kierujących prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu, a 1 po jego użyciu.
Pijani kierowcy i osoby bez uprawnień
Do pierwszego zatrzymania doszło po godzinie 5 na ulicy Kochłowickiej, gdzie kierowca jadący fiatem miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Nieco później, na ulicy Boya Żeleńskiego, 50-letni mężczyzna jechał fordem, mając blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejnym przypadkiem był 60-letni kierowca Citroena, który prowadził pojazd mimo posiadania decyzji o cofnięciu uprawnień.
Surowe konsekwencje dla pijanych kierowców
Policja przypomina, że jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo, które może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z przepisami, osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 3. Nowe przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 roku, wprowadzają jeszcze ostrzejsze sankcje, łącznie z możliwością przepadku pojazdu.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.