Wiadomości z Katowic

Koszty budowy, które warto przewidzieć przed rozpoczęciem budowy

  • Dodano: 2022-09-28 05:45, aktualizacja: 2022-09-29 09:11

Postawienie własnego domu to dość kosztowne przedsięwzięcie. Aby przebiegało ono sprawnie, warto wcześniej krok po kroku przeanalizować, jak wyglądają poszczególne etapy budowy. O czym warto pamiętać, podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy? Jakie koszty należy wziąć pod uwagę, a czego nie da się przewidzieć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zakup działki, dokumentacja – etap 1

Gdy zakup działki pod budowę domu oraz mamy już za sobą, a plan zagospodarowania przestrzennego został dokładnie przeanalizowany, czas przygotować szczegółowy kosztorys budowy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wycena kosztów postawienia domu nie jest łatwa. Wszystko zależy od technologii, w jakiej zostanie wykonany, materiałów wykorzystywanych do budowy, jego powierzchni itp.

Dochodzą do tego także opłaty urzędowe:

- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

- wydanie decyzji o warunkach zabudowy,

- przyłączenia do sieci, które ustalane są indywidualnie, w zależności od stopnia jego skomplikowania,

- wydania map lokalizacyjnych, wypisu z ksiąg wieczystych i innych dokumentów, które mogą okazać się niezbędne dla prowadzenia budowy.

Kosztorys, symulacja kosztów – etap 2

Zanim rozpoczniemy prace budowlane, przeanalizować należy całą gamę istotnych czynników – od tego, jak dużego domu potrzebujemy oraz ile osób będzie w nim mieszkało, po takie kwestie, jak długo ma nam służyć i jakie funkcje powinny się w nim znajdować, a także czy w przyszłości będziemy w stanie utrzymać go odpowiednim stanie.

Ponadto, już na samym początku warto wziąć pod uwagę, że koszty budowy prawie zawsze są większe, niż zostało to założone. Koszty budowy domu obejmują nie tylko cenę potrzebnych materiałów oraz wykonawstwo, ale także wykończenie domu, które nierzadko dorównać potrafi kosztom budowy domu. Oczywiście jest to zależne od indywidualnych preferencji.

Projekt budowlany – etap 3

Zakup projektu domu to także niemały wydatek. Do wyboru są dwie możliwości – gotowy szablon z oferty danego biura architektonicznego lub stworzenie indywidualnego projektu. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, jednak nie ma w tym przypadku możliwości wprowadzania zmian w projekt. Trzeba tu także uwzględnić wielkość i położenie działki, aby wybrany projekt można było na niej zrealizować. Rozwiązanie numer dwa wiąże się z kolei z wyższymi kosztami budowy, jednak pozwala na wprowadzenie w projekt własnych wizji dotyczących wyglądu i funkcjonalności domu.

Zatrudnienie fachowców – etap 4

W kwestii kosztów budowy nie bez znaczenia jest także wybór ekipy budowlanej, a także dokładne określenie poszczególnych etapów wszystkich prac i ich zakres. Uzgodnić trzeba tu przedziały czasowe i terminy zakończenia poszczególnych etapów budowy. Na tym etapie poleca się spisać z ekipą budowlaną umowę, która stanowić może zabezpieczenie przed ewentualnym niewywiązaniem się fachowców z powierzonego im zadania.

Koszty na budowie – etap 5

Planując koszty budowy domu, trzeba wziąć pod uwagę, że prace budowlane generują dużą ilość gruzu i innych odpadów budowlanych. Dlatego już na początku prac zamówić należy specjalne kontenery na śmieci, które ułatwią bezpieczne składowanie wszystkich zanieczyszczeń, znacznie usprawniając późniejszy ich wywóz. Kontenery służą także utrzymywaniu porządku w miejscu, w którym odbywają się prace budowlane. Można zamówić je w firmie ekogruz.pl, która swojej ofercie posiada właśnie usługi ich wynajmu i odbioru. Tego typu pojemniki mają zazwyczaj różną wielkość, dzięki czemu bardzo łatwo dopasować je można do ilości odpadów. Firma ta zapewnia także usługę legalnego i bezpiecznego wywozu śmieci do miejsca odpowiedniej ich utylizacji.

Bardzo dużą rolę w ustalaniu kosztów budowy domu odgrywa świadomość inwestorów w kontekście kosztów jego późniejszego użytkowania oraz korelacji z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Dlatego na kwestię dobrej izolacji, wentylacji oraz profesjonalnego wykonawstwa całości, warto spojrzeć długoterminowo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.