Wiadomości z Katowic

Kradzież pieniędzy z konta - jak odzyskać skradzione środki?

  • Dodano: 2021-10-05 14:15

W 2020 roku 60% procent Polaków dokonało przynajmniej jednego zakupu przez Internet. Transakcje online stały się naszą codziennością, w ciągu ostatnich lat tradycyjna bankowość została prawie całkowicie wyparta przez jej elektroniczną odmianę. Nie umknęło to uwadze oszustów, którzy znaleźli doskonały sposób na szybki zarobek. Co robić gdy zostaliśmy oszukani, a nasze konto okradzione? - na to pytanie odpowie ekspert Prawnik.One - firmy pomagającej odzyskać pieniądze z nieautoryzowanych transakcji.

Co to są nieautoryzowane transakcje?

Niestety żadna ustawa nie definiuje tego czym są nieautoryzowane transakcje, natomiast w Ustawie o usługach płatniczych znajdziemy definicję transakcji autoryzowanej.

Transakcję płatniczą uważa się za autoryzowaną, jeżeli płatnik wyraził zgodę na wykonanie transakcji płatniczej w sposób przewidziany w umowie między płatnikiem a jego dostawcą. Zgoda może dotyczyć także kolejnych transakcji płatniczych.

Możemy wnioskować, że transakcja nieautoryzowana to transakcja na którą płatnik nie wyraził zgody, a więc jest to każda transakcja wykonana bez naszej wiedzy i przyzwolenia. Każda nieuprawniona osoba dokonująca przelewu z naszego konta wykonuje transakcję nieautoryzowaną, ponieważ pominięty zostaje tutaj element zgody płatnika.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego z tygodnia na tydzień staję coraz bardziej powszechnym problemem, wiele ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że pieniądze z nieautoryzowanej transakcji da się odzyskać.

Co zrobić gdy padłem ofiarą kradzieży pieniędzy z konta bankowego?

Pierwszą rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest powiadomienie banku o kradzieży, wynika to wprost z art. 44. Ustawy o usługach płatniczych:

Użytkownik niezwłocznie powiadamia dostawcę o stwierdzonych nieautoryzowanych, niewykonanych lub nienależycie wykonanych transakcjach płatniczych.

Warto też w takiej sytuacji powiadomić organy ścigania. Kradzież pieniędzy jest przestępstwem, które powinno być ścigane. Zgłoszenie sprawy na policji pozwoli nam także uniknąć zarzutów banku o celowym działaniu na jego szkodę.

Następnym etapem jest złożenie reklamacji. Reklamację możemy złożyć osobiście, pocztą tradycyjną, emailem lub poprzez formularz na stronie internetowej. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji, a w wyjątkowych przypadkach może przedłużyć ten czas do 60 dni.

Najczęściej stosowane przez oszustów metody na kradzież pieniędzy z konta

Metod oszustw internetowych jest bardzo wiele, dodatkowo pomysłowość hakerów sprawia, że codziennie pojawiają się nowe. Warto jednak zapoznać się z najczęstszymi oszustwami, aby nie dać się nabrać i uniknąć nieautoryzowanych transakcji.

  • Metoda na OLX

Jedna z najpopularniejszych metod oszustw, codziennie zgłaszają się do nas osoby poszkodowane na tym znanym portalu aukcyjnym. Sposób jest bardzo prosty a jednocześnie sprytny i praktycznie każdy może się dać na niego nabrać.

Do osoby sprzedającej na portalu zgłasza się klient zainteresowany produktem i proponuje wysyłkę przez OLX. Złodzieje wykorzystują niewiedzę na temat mechanizmów płatności i przesyłają link do odebrania pieniędzy. Na stronie podajemy dane karty płatniczej, które trafiają wprost do oszustów.

  • Fałszywy konsultant banku

Ta metoda jest znacznie bardziej skomplikowana, przestępcy wykorzystują w niej różne socjotechniczne sztuczki, aby wyprowadzić swoją ofiarę z równowagi i dokonać oszustwa.

Fałszywy konsultant dzwoni zazwyczaj z numeru identycznego jak numer infolinii banku, informuje, że na naszym koncie ktoś dokonuje operacji i pomoże nam go powstrzymać. W tym celu prosi o zainstalowanie aplikacji, która pozwala na zdalne sterowanie naszym urządzeniem. Kiedy zalogujemy się na nasze konto, oszuści mogą dokonywać wszystkich operacji bankowych.

  • Fałszywy SMS z dopłata

Metoda znana od wielu lat i niestety bardzo skuteczna. Oszustwo polega na przesłaniu do ofiary SMSa o konieczności dopłaty do paczki lub rachunku za gaz, prąd. Wariantów tego oszustwa jest wiele natomiast wszystkie mają ten schemat. Link zawarty w wiadomości prowadzi do fałszywej stronu logowania do banku na której przekazujemy oszustom nasze dane.

Czy proces przeciwko bankowi da się wygrać?

Kiedy reklamacje zostają odrzucone, często jedynym sposobem na odzyskanie skradzionych pieniędzy jest pozwanie banku o zwrot środków będących przedmiotem kradzieży. Ustawa o usługach płatniczych wyraźnie nakazuje bankowi zwrot środków będących przedmiotem nieautoryzowanych transakcji.

Liczne wyroki na korzyść pokrzywdzonych pokazują, że w sądzie można odzyskać skradzione pieniądze. Banki nie chronią dostatecznie środków swoich klientów, nie weryfikują dziwnych transakcji płatniczych i pozwalają na kradzieże na ogromną skalę. Wszystko to sprawia, że sądy coraz częściej rozstrzygają sprawy po myśli poszkodowanych klientów banków.

Czym zajmuje się Prawnik.One?

Prawnik.One pomaga odzyskać pieniądze skradzione przez hakerów na drodze sądowej. W swoim zespole posiadamy zarówno doświadczonych prawników jak i informatyków. Specjalizacja w prawie bankowym pomaga nam wywalczyć dla klientów najkorzystniejsze rozwiązania.

Od pierwszego kontaktu z bankiem, jesteśmy przekonywani, że nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. To nie prawda, prawo stoi po naszej stronie. Wystarczy tylko się nie poddawać i zawalczyć o swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.