Wiadomości z Katowic

Lech Majewski nagrywa w Katowicach wideoarty!

  • Dodano: 2023-08-28 08:45, aktualizacja: 2023-08-28 08:52

Urodzony w Katowicach, tworzący w Polsce i za granicą wybitny reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, poeta, scenarzysta, prozaik i malarz Lech Majewski po raz kolejny nagrywa swój film w Katowicach. 

- Katowice to miasto kreatywne UNESCO i chociaż tytuł ten przyznano za działania w obszarze muzyki, to my pokazujemy, że kultura niejedno ma imię. Katowice od lat inspirują Lecha Majewskiego, który ponownie realizuje swoje dzieło w naszym mieście. Tym razem są to wideoarty obrazów Jacka Malczewskiego, które powstały na Campingu 215, w pobliżu Strefy Kultury, a także przy Akademii Sztuk Pięknych. Twórczość i przywiązanie Lecha Majewskiego są wspaniałą wizytówką miasta, dlatego wystąpiłem do Rady Miasta o przyznanie Mistrzowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Cykl wideoartów autorstwa Lecha Majewskiego

Przy współudziale Miasta Katowice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Orlenu, sponsorującego Muzeum, Lech Majewski i jego współpracownicy chcą uczcić twórczość tego wielkiego artysty i patrioty, jakim był Jacek Malczewski. W tym celu powstaje cykl wideoartów autorstwa Lecha Majewskiego, który interpretuje dzieła wielkiego polskiego malarza-symbolisty - Jacka Malczewskiego, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. To właśnie tam znajduje się najbogatszy wybór jego prac powiększony o zbiory niedawno ewakuowane z Lwowa.

- Każdy z wideoartów towarzyszących wystawie stanowi osobną całość, a ich połączenie, w różnych konfiguracjach, poszerzy możliwość odbioru oraz interpretacji wspaniałych prac Jacka Malczewskiego w nawiązaniu do historii Polski oraz współczesności. Rozpoczynając od scen w pracowni Malczewskiego, ujętych w obrazie „Melancholia”, postaci z jego świata wyjdą przez półotwarte okno i przemierzą Polskę tę sprzed lat i tę współczesną – tłumaczy reżyser.

Sceny do wideoartów kręcone były w wielu lokalizacjach, w tym między innymi w Katowicach

W przypadku stolicy województwa śląskiego ekipa filmowa pojawiła się w takich miejscach jak: Akademia Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej, 30 piętro wieży KTW przy rondzie, Camping nr 215 przy ul. Trzech Stawów. Poza Katowicami wideoarty kręcone były także: w ruinach Teatru Victoria w Gliwicach, w lesie w okolicach ruin zatopionej kopalni w Bibieli, w skansenie - Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie“, na polach ze zbożem w Myszkowicach, w Hipermarkecie Bi1 w Czeladzi. Do nakręcenia zostały ujęcia w autentycznym ogrodzie przy budynku w Krakowie, w którym mieściła się historyczna pracownia Jacka Malczewskiego.

Powstające dzieła są kolejnymi w reżyserii Lecha Majewskiego kręconymi w Katowicach. Poprzednie to m.in. „Brigitte Bardot cudowna”, „Dolina Bogów” i „Młyn i Krzyż”. 

- Wizyta ekipy filmowej pod egidą reżysera Lecha Majewskiego w Katowicach to dla miasta niezwykłe wydarzenie. Mamy wiele wspaniałych budynków i przestrzeni, które nadają się do realizacji zdjęć filmowych. Cieszy, że ten potencjał miasta jest dostrzegany.  Dla Katowic to także doskonała forma promocji, bo o filmach Lecha Majewskiego mówi się nie tylko w Polsce, ale także na świecie – podkreśla Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Pomimo, że dla projektu „Jacek Malczewski/Lech Majewski” stworzono dogodne warunki do realizacji zdjęć we Wrocławiu i w Poznaniu, Lech Majewski zdecydował się, jak zwykle, osadzić produkcję w swoich rodzinnych Katowicach. Będąc lokalnym patriotą pragnie bowiem realizować gros projektów filmowych na Śląsku i promować Katowice na filmowej mapie świata.

Lech Majewski to doktor honoris causa, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Umiejętności. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również