Wiadomości z Katowic

Mateusz Morawiecki z wizytą w Katowicach. Obiecał wzrost liczby mieszkań

  • Dodano: 2023-09-27 14:30, aktualizacja: 2023-09-28 12:20

Premier Mateusz Morawiecki, który startuje w wyborach do Sejmu z okręgu katowickiego, odwiedził stolicę Śląska. Z dziennikarzami i mieszkańcami spotkał się na jednym z osiedli.

Morawiecki w Piotrowicach

Premier udał się na jedno z katowickich blokowisk, w dzielnicy Piotrowice. Na spotkaniu było ok. 60 osób – jak wskazuje Gazeta Wyborcza, byli to głównie działacze Prawa i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki przypomniał o działaniach rządu w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

- Mieszkanie jest absolutnie podstawową sprawą – nie tylko dla młodych, dla całego społeczeństwa. Wiem, że propaganda zalewa nas wszystkich z każdej strony, dlatego zacznę od danych: w czasach Tuska budowano i oddawano do użytku średniorocznie około 147 tys. mieszkań. W ostatnim roku oddanych do użytku zostało ich 237 tys. – czyli 90 tys. więcej – czytamy w poście premiera w mediach społecznościowych.

Podkreślił, że mieszkania, o których mowa, były budowane przez różne podmioty: TBS-y, prywatnych deweloperów czy spółdzielnie.

Za powód ożywienia rynku mieszkaniowego wskazuje uproszczenie przez PiS części procedur. Mowa m.in. o budowaniu domów do 70 m2 tylko na zgłoszenie, a także zniesieniu PCC-3 dla pierwszej zakupionej nieruchomości w postaci domu czy mieszkania.

- Jest to możliwe, ponieważ znacząco zmniejszyliśmy zakres formalności, a podatek od czynności cywilno-prawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania został zlikwidowany. Jednocześnie tylko w tym roku (w porównaniu do 2014) mamy 16 razy więcej wydatków z budżetu państwa na budownictwo komunalne. 

Obietnica kolejnych mieszkań

Jednocześnie obiecał, że jeżeli Polacy wybiorą PiS, partia za priorytet postawi sobie oddawanie ponad 230 tys. mieszkań każdego roku. Przypomniał o programie „Przyjazne Osiedle”, którego celem jest uatrakcyjnienie istniejących już osiedli.

- Projekt “Przyjazne Osiedle”, to inwestycje w windy, poprawę akustyki, tereny zielone, miejsca garażowe, wymiany różnego rodzaju instalacji a także ocieplenie budynków oraz fotowoltaika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również