Wiadomości z Katowic

Miasto Katowice otrzymało nagrodę Transformative Action Award!

  • Dodano: 2020-10-06 08:00, aktualizacja: 2020-10-04 21:26

Nagroda za działanie transformacyjne 2020 roku przypadła Katowicom za projekt KATOobywatel. Miasto konkurowało z kandydatami z Węgier i Portugalii. 

Czym jest Transformative Action Award?

Transformative Action Award to europejska nagroda za działanie wspierające zrównoważony rozwój, współorganizowana przez ICLEI – Samorządy lokalne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Kraj Basków i miasto Aalborg (Dania) oraz wspierana przez Europejski Komitet Regionów i Europejski Bank Inwestycyjny. Jest przyznawana miastu, regionowi lub organizacji społeczeństwa obywatelskiego, która wdraża 15 ścieżek nakreślonych w Deklaracji Basków. Chodzi o działania mające na celu społeczno-kulturową, społeczno- gospodarczą i technologiczną transformację społeczności, będące lokalnym lub regionalnym wkładem w realizację celów zrównoważonego rozwoju i paryskiego porozumienia klimatycznego.

Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. 10 tys. euro na rozpoczęcie kolejnego działania transformacyjnego, międzynarodowa promocja i prawo do miana „Transformacyjnego działania roku 2020”

Katowice od 1993 roku są członkiem ICLEI (The International Council for Local Environmental Initiative) – Międzynarodowej Rady na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych. To globalna sieć ponad 1750 władz lokalnych i regionalnych, zaangażowanych w zrównoważony rozwój obszarów miejskich.

Projekt KATOobywatel jest realizowany w Katowicach od 2018 roku. To aplikacje, akcje i kampanie społeczne, budujące społeczeństwo obywatelskie i włączające mieszkańców we wspólne dbanie o swoje otoczenie i środowisko.

– Projekt łączy wielu partnerów, w tym miejskie służby i jednostki, organizacje pozarządowe, instytucje i firmy prywatne, ale przede wszystkim angażuje mieszkańców. Niezależnie od tego, czy wygramy, znalezienie się w finale międzynarodowego konkursu, uważamy za duże wyróżnienie i nasz wspólny sukces – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

KATOobywatel - projekt marzeń 

Dzięki aplikacji Naprawmyto.pl miasto naprawiło ponad 12 tysięcy problemów zgłoszonych przez mieszkańców. W ramach aplikacji wCOPdrzewo w Katowicach rośnie ponad 600 drzew, a kolejne 300 zostanie posadzonych w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Mieszkańcy angażują się w akcje takie jak SprzątaMy Dzielnice, Siejemy Łąki Kwietne czy Zaadoptuj Donicę. W ramach projektu KATOobywatel zostały również zrealizowane: kampania „Kranówka Katowicka – szluknij sie z kokotka” i pierwszy parklet w Katowicach – Parklet Teatralna 4 czy działanie zwracające uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej – Moderna na skrzynkach.

Więcej o nagrodzie tutaj: https://sustainablecities.eu/transformative-action-award/

Więcej o projekcie KATOobywatel tutaj: http://katoobywatel.katowice.eu/

Miasto Katowice otrzymało nagrodę Transformative Action Award!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również