Wiadomości z Katowic

Mieszkańcy Katowic zaparkują o połowę taniej w Strefie Kultury. Jest jeden warunek

  • Dodano: 2023-02-07 09:30

Parking w katowickiej Strefie Kultury od września 2022 roku pozostaje płatny, jednak ze względu na dość wysoką stawkę za godzinę postoju parking nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Katowiczanie mogą korzystać z niego taniej. Istnieje jeden warunek.

Katowicki samorząd zdecydował się na wprowadzenie opłat za pozostawianie pojazdów na parkingu w Strefie Kultury po długim czasie od wybudowania NOSPR-u. Wpierw pojawiły się szlabany i wiaty, pod którymi miały pojawić się parkomaty, jednak zdemontowano je. Urząd przekładał wprowadzenie płatnego parkowania w tej strefie i przez wiele miesięcy ponad 550 miejsc pozostawało do dyspozycji kierowców bezpłatnie.

Miasto przeprowadziło jednak badania i okazało się, że znacząca większość pojazdów zaparkowanych w Strefie Kultury należy do osób spoza Katowic. W dodatku liczba samochodów pozostawiana w tym miejscu na długie godziny znacząco przekraczała liczbę miejsc postojowych.

Finalnie zdecydowano się na wprowadzenie opłat za parkowanie w Strefie Kultury i od 19 września 2022 roku pozostawienie pojazdu w tym miejscu od poniedziałku do piątku od 6.30 do 17.00 kosztuje 10 złotych za godzinę. Co ważne, bilet trzeba pobrać również po wskazanym czasie, choć postój jest wówczas darmowy. Katowiczanie mają jednak możliwość korzystania z parkingu w tym miejscu o połowę taniej.

Parkowanie w Strefie Kultury tańsze dla katowiczan. Co trzeba zrobić?

Katowiczanie mają prawo do tańszego parkowania w Strefie Kultury, jednak konieczne jest spełnienie jednego warunku – posiadanie Katowickiej Karty Mieszkańca. W tej chwili posiada ją już ponad 97 tysięcy osób, a system zapewniający możliwość korzystania z ulg i zniżek w katowickich obiektach sportowych i kulturalnych, ale nie tylko działa od dwóch lat.

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 20 zł. To najwyższa zniżka oferowana w ramach KKM, bo wynosząca 60% – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Osoby, które posiadają KKM mają prawo do skorzystania z 50-procentowej zniżki podczas parkowania w Strefie Kultury – tym samym godzina postoju w tym miejscu kosztuje 5 złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również