Wiadomości z Katowic

Mieszkańcy Kokocińca i Katowice z szansą na nagrodę "Super Samorząd"

  • Dodano: 2023-02-10 06:15, aktualizacja: 2023-02-10 06:35

Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Katowic zostały nominowane do nagrody „Super Samorząd" przyznawanej przez Fundację Batorego. Nagroda przyznawana jest od 2011 roku, a jej laureatami są grupy wprowadzające pozytywne zmiany w swojej społeczności lokalnej oraz władze lokalne wspierające te działania.

Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście. Te starania zostały dostrzeżone przez Fundację Batorego poprzez nominację do nagrody „Super Samorząd". To głównie zasługa naszych mieszkańców, a dla nas - dodatkowa motywacja do ciężkiej pracy w tym obszarze – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W Katowicach stawiamy na współpracę z mieszkańcami. Mają oni do dyspozycji szereg programów, za pomocą których mogą bezpośrednio wpływać na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu oraz integrację społeczności lokalnych. Nasz budżet obywatelski jest jednym z największych w przeliczeniu na jednego mieszkańca spośród miast wojewódzkich, rokrocznie w głosowaniu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy katowiczan, którzy decydują o przeznaczeniu do realizacji ok. 100 zadań. Do tego dochodzą jeszcze m.in.: zielony budżet, wCOP drzewo, czy inicjatywa lokalna – dodaje prezydent.  

Jak podają organizatorzy plebiscytu, Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Katowic zostały nominowane do nagrody Super Samorząd za uporządkowanie i oczyszczenie unikatowego terenu przyrodniczego Doliny Potoku Kokociniec. Akcja sprzątania terenów zielonych wokół Doliny Potoku Kokociniec odbyła się 17 września 2022 r. W akcję włączyli się mieszkańcy i katowiccy społecznicy, którzy przy współpracy m.in. z Zakładem Zieleni Miejskiej oraz Nadleśnictwem Katowice oczyścili tereny zielone z odpadów, wytyczyli ścieżkę wysypaną zrąbkami drewna powstałymi z  zebranych gałęzi oraz oznaczyli zielony szlak w lasku dębowym, który prowadzi do Potoku Kokociniec. Cała akcja została zakończona poczęstunkiem w formie grilla.

W pobliżu uporządkowanego terenu Doliny Potoku Kokociniec, w tym roku realizowane będzie zadanie z ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego pod nazwą „Psi Park – Dolina Potoku Kokociniec". Projekt został wybrany do realizacji otrzymując ponad 1,6 tys. głosów, co pokazuje duże zaangażowanie i chęć mieszkańców by przestrzeń tę uczynić bardziej przyjazną dla lokalnej społeczności. Dodatkowo w ramach zielonego budżetu mieszkańcy pozyskali pieniądze na pielęgnację drzew i krzewów oraz montaż budek lęgowych, co pozwoli zadbać o większą bioróżnorodność w tej okolicy.

Jesteśmy pewni, że wszystkie te działania przyczynią się do tego, aby mieszkańcy naszej dzielnicy mogli w pełni korzystać z terenów zielonych wokół Doliny Potoku Kokociniec i razem z nami na nowo ją odkryć. Cieszymy się, że wykonana przez nas praca została doceniona przez jury i bardzo dziękujemy Fundacji Batorego za nominację do Super Samorządu. To dla nas ogromne wyróżnienie - mówi Dorota Żywica, założycielka grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba.

Przypomnijmy także, że od 2018 roku miasto Katowice i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty organizują w różnych formach akcję „SprzątaMy Dzielnice", w ramach której wspólnie z mieszkańcami dbają o porządek w kilkudziesięciu miejscach. Najważniejszym elementem jest włączanie do akcji mieszkańców, zarówno na etapie wyboru lokalizacji, które będą sprzątane, jak i do samych prac.

O nagrodzie Super Samorząd

Super Samorząd to nagroda przyznawana przez Fundację Batorego od 2011 roku, na zakończenie kolejnych edycji akcji Masz Głos. Otrzymują ją uczestnicy, którzy wprowadzili pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowymi. Nagrodę otrzymują też władze, które weszły w dialog i pomogły w realizacji tych oddolnych inicjatyw. W tym roku laureaci nagrody Super Samorząd zostaną wybrani po raz dwunasty. Decyzję podejmie jury, w skład którego wchodzą: Edwin Bendyk, Olga Gitkiewicz, Zuzanna Rudzińska-Blucz, Jerzy Stępień oraz Bartosz Węglarczyk. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 21 lutego br. w Warszawie.

Warto przypomnieć, że w 2011 roku laureatami nagrody Super Samorząd została Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach oraz władze Katowic. Wówczas była to nagroda za budowanie poczucia wpływu na rzeczywistość lokalną w wielkim mieście, gdzie dużym problemem jest anonimowość mieszkańców, za zorganizowanie dyżurów radnych poza urzędem miasta – w siedzibach bibliotek, prowadzenie warsztatów samorządowych w szkołach oraz ustawienie w bibliotekach skrzynek na pytania do radnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również