Wiadomości z Katowic

Mieszkańcy Zawodzia wypowiedzą się w sprawie nocnej prohibicji

  • Dodano: 2022-10-27 07:00, aktualizacja: 2022-10-27 07:31

26 października br. prezydent Katowic podpisał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Zawodzia w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy. W Katowicach takie rozwiązanie po raz pierwszy wprowadzono w lipcu 2018 roku w Śródmieściu.

Obecnie tzw. nocna prohibicja obejmuje 5 dzielnic

Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu Katowic w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. O  tym czy takie regulacje zostaną wprowadzone w kolejnych dzielnicach decydują mieszkańcy. Ich głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca, którego mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania ten głos również uszanowaliśmy – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Tym bardziej, już dzisiaj zachęcam mieszkańców Zawodzia do uczestnictwa w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy – dodaje prezydent.

Konsultacje z mieszkańcami Zawodzia odbędą się w drugiej połowie listopada. Podobnie jak w poprzednich dzielnicach konsultacje zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 21 listopada (poniedziałek) o godz.17.00 w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” przy ul. Marcinkowskiego 13a, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić od 16 do 30 listopada poprzez stronę Katowice.eu/konsultacje. Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca grudnia br.

Przypomnijmy, że pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże - od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice - od lipca br. Pod koniec 2020 r., działająca wówczas Rada Jednostki Pomocniczej nr 3 Zawodzie, wystąpiła o przeprowadzenie konsultacji społecznych dot. ewentualnego wprowadzenia na terenie Zawodzia ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych. Z racji obostrzeń pandemicznych w pierwszej kolejności zaplanowano i przeprowadzono konsultacje w dzielnicach, w których wcześniej zawnioskowano o podobne działania (Giszowiec, Bogucice i Dąbrówka Mała).

Nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano

Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2021 roku tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2021 r. - 582.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również