Wiadomości z Katowic

Mieszkania na wynajem coraz droższe. Ile kosztuje wynajęcie kawalerki w Katowicach?

  • Dodano: 2022-10-07 19:15, aktualizacja: 2024-02-29 12:50

Szalejącą inflację możemy dziś obserwować we wszystkich dziedzinach życia. Do góry idzie żywność, ale także mieszkania, również te na wynajem. Jak wynika z ostatniego raportu GUS, w II kwartale 2022 ceny lokali wzrosły o 12,4 procent rok do roku, a o 2 procent w ujęciu kwartalnym. Gdzie jest najdrożej? I ile trzeba zapłacić za kawalerkę w Katowicach?

Ceny w górę, czyli jak wzrosły ceny mieszkań w Polsce?

O wysokich cenach mieszkań mówi się zarówno w mediach, jak i w na przysłowiowej ulicy, kto jednak wynajmuje mieszkanie, może często przekonać się o tym na własnej skórze. Według analityków ceny rosną zarówno przez wzrost kosztów energii, jak i kwestię niskiej dostępności lokali – właściciele mieszkań wykorzystują korzystną infrastrukturę i podwyższają ceny najmu.

Według ostatniego raportu GUS, ceny lokali w Polsce wzrosły w II kwartale 2022 o ponad 12 procent. Wraz z cenami lokali do kupienia, w górę idą także czynsze. Gdzie jest najdrożej? Z danych, udostępnionych w sierpniu przez portal Otodom dla Bankier.pl wynika, że jeśli chodzi o wynajem najmniejszych lokali (do 38 metrów kwadratowych), wszystkie miasta na głowę bije Gdańsk, gdzie cena wynajmu wzrosła aż o 41,5 procent rok do roku. Jeszcze wyższy wynik zanotował Kraków (wzrost o 44,2 procent), jednak cena czynszu nadal jest niższa niż na północy (za kawalerkę zapłacimy tutaj średnio 2139 złotych, w Gdańsku natomiast jest to aż 2577 złotych). W Katowicach w ujęciu rocznym ceny wzrosły o 26,2 procent, natomiast, co ciekawe, jest to jedyne miasto, które w stosunku miesięcznym zanotowało spadek.

Ile zapłacisz za kawalerkę w Katowicach?

Z danych, które przekazał portal Otodom wynika, że choć w ujęciu rocznym ceny czynszów w Katowicach zanotowały wzrost, to miesięcznie wyniki te były ujemne. Ceny małych mieszkań spadły w ujęciu miesięcznym o 0,6 procent, dla mieszkań średnich (38-60 metrów) zmiana była na poziomie 0 procent, a w przypadku lokali największych (od 60 do 90 metrów), spadek cen wynosił -2,9 procent. Pod koniec sierpnia średnia cena za kawalerkę w Katowicach wynosiła według tych danych 1577 złotych.

Nadszedł jednak październik i zapotrzebowanie wzrosło. Po ile obecnie można wynająć kawalerkę w Katowicach? Choć ceny są różne, to przeglądając oferty mieszkań na wynajem na najpopularniejszych portalach z ogłoszeniami, trudno oprzeć się wrażeniu, że gonimy miasta takie jak Kraków czy Warszawa, choć oczywiście do liderów jeszcze nam daleko. W ogłoszeniach internetowych opublikowanych w ostatnim czasie znajdziemy kawalerki w Katowicach za 1000 złotych (13,5 metra) i 1500 złotych, ale sporo jest również ofert oscylujących w granicach 2000, a nawet 2400 złotych. Do kosztów trzeba doliczyć media, które, mówiąc delikatnie, wcale nie są obecnie najtańsze.

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Na wzrost cen mieszkań składa się wiele czynników. Na pewno na cały rynek deweloperski mocno wpłynęły podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że coraz trudniej jest kredytobiorcom spłacić swoje zobowiązania. Jak wskazywali analitycy jeszcze kilka miesięcy temu, wiele osób, które kupiło mieszkanie na kredyt, obecnie je wynajmuje, aby zaoszczędzić. Do wysokich kosztów wynajmu dokłada się także duża inflacja i podwyżki cen prądu i gazu. Nie bez wpływu jest też zapotrzebowanie mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy, choć nie jest to wbrew powszechnej opinii jedyny powód, który wpłynął na wysokie ceny. Według większości analityków niska podaż i wysoki popyt mocno windują ceny czynszów, które, choć mają w dobie wysokich cen prądu czy materiałów budowlanych realne powody ku wzrostom, często są dużo bardziej wyśrubowane, niż faktycznie wskazywać by na to mogły czynniki zewnętrzne.

Jak mieć mniejsze koszty?

Komentarze (1)    dodaj »

  • taniej nie bydzie

    Ile łapówy dostała autorka tego bełkotu od deweloperów? Ceny sprzedaży lecą na łeb na szyję, a wy tu bredzicie że ceny rosną. To że jakiś flipper podnosi ceny na swoich ogłoszeniach sprzedaży, żeby mieć z czego schodzić, to nie znaczy że realne ceny transakcji wzrastają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również