Zamienić dziesiątki styropianowych bombek w małe, świąteczne dzieła sztuki. Poruszyć cały kraj, by zebrać kilka tysięcy książek z dedykacjami dla tych chorych onkologicznie - małych i dużych - którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą w szpitalach.
To są świąteczne cuda
Stały się w ramach organizowanej przez Fundację Onkologiczną Rakiety akcji „Książka potrzebna od zaraz” i międzypokoleniowych, świątecznych warsztatów twórczych. Teraz czas na finał.
Przez dwa miesiące międzypokoleniowe teamy przygotowywały ozdoby świąteczne, które 15 grudnia zawisną na 10 metrowej choince w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wspólne ubieranie choinki to symboliczne wsparcie chorych onkologicznie, pokazanie im, że jesteśmy z nimi, danie im choć skrawka otuchy w tym trudnym dla nich czasie - mówi Maja Surowicz-Biłyj, prezes fundacji Onkologicznej Rakiety. - Święta to czas rodziny, w dobie COVID-19, spędzanie go razem dla pacjentów jest niemożliwe. Dlatego chcemy wspólnie dać im choć trochę nadziei.
W warunkach zgodnych z zasadami sanitarnymi przedstawiciele lokalnych społeczności, samorządu, firm i instytucji powieszą przygotowane bombki i złożą życzenia. To także moment przekazania tysięcy książek, które napłynęły z całej Polski.
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To czas pełnej nadziei, ale także refleksji nad przyszłością, skłaniający do podsumowania minionych dni. Czas w którym wspólnie siadamy do wigilijnego stołu. Niestety, wielu z nas, ze względu na sytuację życiową nie ma takiej możliwości. W szczególnej sytuacji są osoby chore, które zamiast z rodziną spędzają Święta w szpitalach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednak nic tak skutecznie nie odciąga od rzeczywistości jak dobra książka. Dlatego jako miasto, przyłączamy się do tej wspaniałej inicjatywy i również przekazujemy literaturę dla pacjentów. – dodaje prezydent.
W ramach zbiórki udało się zebrać ponad 60 000 książek z dedykacjami dla pacjentów
Zaangażowały się pracownicy dużych i małych firm, instytucji publicznych i trzeciego sektora, koła gospodyń wiejskich, wspaniałe szkoły i przedszkola, osoby prywatne - dodaje Magdalena Sekuła, dyrektor Regionu Południe Fundacji Onkologicznej Rakiety - To morze pięknych, wspierających słów, które czytaliśmy pakując każdą książkę w piękny prezent sprawiło, że poczuliśmy, jak wielka jest moc wspólnego działania dla innych.
Książki Zostaną przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych w Katowicach, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i szpitali grupy NU-MED w Elblągu, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim oraz na oddziały dziecięce.