Wiadomości z Katowic

Moderna na skrzynkach energetycznych, czyli katowicki pomysł na promocję sztuki

  • Dodano: 2020-07-08 09:30

Jeszcze do niedawna tylko szpeciły otoczenie. Teraz dziesięć skrzynek energetycznych w centrum Katowic wygląda zupełnie inaczej. Artysta Kacper Mutke stworzył na nich grafiki, które nawiązują do modernistycznej architektury Katowic.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Architektura modernistyczna jest bardzo ciekawym tematem jakby tu lokalnie. Myślę, że zasługuje na takie różne przedstawienia trochę bardziej syntetyczne, niż po prostu przedstawienia ich jako budynków gdzieś tam. Dlatego wykorzystałem i fragmenty tych elewacji, fragmenty tej architektury i takie nawiązania pół abstrakcyjne powstały na skrzynkach  mówi artysta Kacper Mutke.

„Moderna na skrzynkach” jest wspólnym projektem Urzędu Miasta Miasta Katowice i TAURONA.

Skrzynki elektryczne i w ogóle infrastruktura techniczna, podobnie jak wiele ścian, pada ofiarą wandali, są niszczone, degradowane. Mieszkańcom się to bardzo nie podoba, często zgłaszają nam problemy związane właśnie z pseudo grafiki. Oczywiście staramy się na bieżąco te pseudo graffiti usuwać, zamalowywać, co jest syzyfową pracą i też bardzo kosztowną. W związku z czym zależy nam, żeby nagłośnić problem, zwrócić uwagę, że jeśli już coś malujemy w przestrzeni publicznej i nawet jest to niewielka, mała skrzynka elektryczna , to ma niesamowity wpływ w jaki odbieramy przestrzeń publiczną – mówi koordynatorka projektów społecznych w UM w Katowicach Wioleta Niziołek – Żądło.

Teraz dziesięć skrzynek energetycznych w centrum Katowic wygląda zupełnie inaczej. Artysta Kacper Mutke stworzył na nich grafiki, które nawiązują do modernistycznej architektury Katowic

Teraz dziesięć skrzynek energetycznych w centrum Katowic wygląda zupełnie inaczej. Artysta Kacper Mutke stworzył na nich grafiki, które nawiązują do modernistycznej architektury Katowic

Osoby, które interesują się street artem, lub chcą zobaczyć jak wyglądają te skrzynki to mogą wybrać się na spacer szlakiem „Moderny na skrzynkach”. Powstała nawet specjalna mapa, którą można znaleźć na stronie katoobywatel.katowice.eu. Artystycznie pomalowane skrzynki można znaleźć przy ulicach: Mikołowskiej, Koszarowej, Adamskiego, na rogach ul. Jana Matejki i Słowackiego, ul. Kilińskiego i PCK oraz ul. Skłodowskiej – Curie i Krzywej.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.