Wiadomości z Katowic

Na Giszowcu powstanie ekologiczne osiedle. Stworzyły je dwie młode projektantki z Katowic

  • Dodano: 2021-11-08 07:45, aktualizacja: 2021-11-08 08:03

Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, tworzące pracownię k3xmore, wygrały konkurs na stworzenie koncepcji ekologicznego osiedla, które ma zostać wybudowane na Giszowcu. Koniec realizacji projektu zaplanowano na 2024 rok. 

Katowiczanki górą

Wielki sukces młodych projektantek z Katowic. Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska stworzyły projekt zrównoważonego osiedla, który zostanie wykorzystany podczas budowy nowego kompleksu na Giszowcu. Pieczę nad przedsięwzięciem sprawuje Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Osiedle powstanie przy ulicy Kosmicznej, koło szybu „Roździeński” – pozostałości po likwidowanej kopalni „Wieczorek”. Do zagospodarowania oddane zostanie około 1,6 hektara.

Kolejne, duże osiedle

Na Giszowcu powstanie klika wielopiętrowych budynków, w których łącznie znajdzie się 110 mieszkań – zarówno kawalerek, jak i lokali 4-pokojowych. Najwięcej będzie tych 2-pokojowych, o powierzchni maksymalnej do 55 m2. W każdym budynku znajdzie się winda. Każde mieszkanie będzie posiadało komórkę lokatorską, balkon, taras lub ogródek, a także co najmniej 1,5 miejsca parkingowego.

Wiele akcentów ekologicznych

Kompleks, który powstanie na Giszowcu, nie będzie zwykłym, szarym osiedlem – autorki zaplanowały wiele ekologicznych rozwiązań, które uczynią kompleks wyjątkowym. Na terenie osiedla znajdzie się wiele roślin, co ma za zadanie imitować las deszczowy – woda opadowa będzie wsiąkała w grunt, zamiast spływać do miejskiej kanalizacji. Parkingi będą zlokalizowane praktycznie całkowicie pod ziemią, co nieco ograniczy emisję spalin. Na powierzchni znajdzie się zaledwie 19 miejsc dla pojazdów. Na dachach niektórych budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, których zadaniem będzie produkcja prądu dla osiedla; reszta dachów będzie pokryta zielenią. Ponownie wykorzystywana będzie zarówno deszczówka, jak i tzw. woda szara – czyli woda z kąpieli, mycia naczyń czy prania. Oprócz tego, pomiędzy budynkami wybudowany zostanie plac zabaw dla najmłodszych oraz strefa integracji dla mieszkańców.

Osiedle zostanie również wyposażone w stację ładowania samochodów elektrycznych oraz stację rowerów miejskich.

Kiedy powstanie?

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego poinformowało, że prace budowlane przy ulicy kosmicznej rozpoczną się najwcześniej w 2023 roku i mają potrwać do końca 2024. To, kiedy rzeczywiście prace zostaną rozpoczęte, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko uda się otrzymać niezbędne dofinansowania, m.in. z rządowego Funduszu Dopłat. Inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych – przez swoje ekologiczne rozwiązania, będzie pierwszym tego typu osiedlem w Polsce.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.