Wiadomości z Katowic

Nabór do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec ruszy w styczniu 2021 roku

  • Dodano: 2020-11-02 09:45, aktualizacja: 2020-11-02 13:04

Spółka PFR Nieruchomości wraz Miastem Katowice i Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, jako partnerzy zaangażowani w realizację osiedla Nowy Nikiszowiec, podjęli decyzję o uruchomieniu naboru do mieszkań w styczniu 2021 roku. Dokładny termin rozpoczęcia rekrutacji najemców zostanie podany do publicznej wiadomości najpóźniej do 15 grudnia 2020 roku na stronie internetowej katowice.eu

Obecnie trwają prace związane z organizacją naboru w ścisłym reżimie sanitarnym. Składanie wniosków będzie możliwe także online, pozostaje jednak konieczność dostarczenia przez potencjalnych najemców oryginałów dokumentów, potwierdzających dane np. dot. dochodów. Zważywszy, że zainteresowanie mieszkaniami na osiedlu Nowy Nikiszowiec jest bardzo duże, stoimy przed sporym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu - zarówno dla wnioskujących, jak i pracowników obsługi. Prace organizacyjne zakończymy maksymalnie do 15 grudnia, wtedy też podamy szczegóły przebiegu naboru, jak i konkretny dzień jego styczniowego startu. – tłumaczy Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. 

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na katowickim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa, określenia punktacji za poszczególne kryteria, a także przeprowadzenia naboru wniosków. Na początku tego roku katowiccy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35 i powyżej 65 roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku w określonym terminie

Będzie to można zrobić za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej urzędu miasta. Po przeprowadzeniu oceny punktowej, zostanie przygotowana lista wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. W przypadku wniosków, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności wpisu na listę najemców będzie decydowała kolejność wpłynięcia wniosku.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitor.

Budowa osiedla wchodzi w ostatnią fazę

W kwartale A zakończono już montaż paneli podłogowych w mieszkaniach, a obecnie trwają na nim prace montażowe drzwi pokojowych wewnątrz lokali oraz prace wykończeniowe na klatkach schodowych.

Z kolei w kwartale B w mieszkaniach trwa malowanie ścian oraz montaż paneli podłogowych i podobnie jak w kwartale A - montowane są drzwi pokojowe i trwają prace wykończeniowe klatek schodowych.

W kwartale C na ukończeniu są roboty posadzkarskie oraz wykonywanie elewacji. W mieszkaniach są układane płytki ceramiczne, zakładany jest biały montaż oraz są malowane ściany. Odbywa się także montaż drzwi, zarówno tych do klatek schodowych, jak i tych do mieszkań. Trwają prace wykończeniowe klatek schodowych.

Trwają także prace w otoczeniu osiedla i na jego dziedzińcach – w kwartale A dziedziniec oraz nasadzenia drzew i roślin zostały już wykonane, na kwartale B są wykonane w połowie. Prace w zakresie parkingów są na ukończeniu.

Nowy Nikiszowiec jest największą inwestycją spółki PFR Nieruchomości w budowie

Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku realizowane jest w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca, nawiązuje do niego nie tylko nazwą. Nowe osiedle jest inspirowane skalą i charakterem przeszło stuletniej dzielnicy. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci - pracownia 22ARCHITEKCI - przenieśli kształt jego kwartałów z wewnętrznymi dziedzińcami. 

W inwestycji znalazły się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe

W przypadku M2 metraż wynosi od 36 mkw. do niespełna 52 mkw. Takich dwupokojowych mieszkań zaplanowano 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196 a ich metraż zawiera się w granicach od 52 mkw. do 86 mkw. Inwestycja mieści również 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia to od 70 mkw. do blisko 95 mkw. Przewidziano także 14 lokali usługowych zlokalizowanych w parterach budynków o powierzchni od 32 mkw. do 219 mkw.

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A. i jest realizowana we współpracy z Miastem Katowice oraz Katowickim TBS. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • oburzony

    JAk można było wyrąbać tyle lasu....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również