Wiadomości z Katowic

Nad stawem Morawa powstanie nowa stanica żeglarska

 • Dodano: 2021-02-12 12:45, aktualizacja: 2021-02-12 14:29

Okolica największego katowickiego stawu – Morawy zmieni się diametralnie. Wszystko za sprawą umowy podpisanej przez katowicki magistrat z firmą ANNA-BUD Sp. z o.o. na wykonanie przebudowy stanicy żeglarskiej. Koszt inwestycji to ok. 5,2 mln zł. Kiedy zostanie zrealizowana?


Teren położony nad Morawą upodobali sobie harcerze, od wielu lat działa tu bowiem 10. Harcerska Drużyna Żeglarska im. gen. Mariusza Zaruskiego. 

By harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Dlatego stary obiekt zostanie rozebrany. Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje i znajdą się w nim: hangar na łodzie, szkutnia, żaglownia, magazyn oraz cztery sale spotkań dla harcerzy i zuchów. Obiekt pomieści także wielofunkcyjną salę z zapleczem kuchennym, toalety i natryski – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Nowa stanica żeglarska w Dolinie Pięciu Stawów w Katowicach. Co się zmieni?

W ramach inwestycji teren położony przy południowym brzegu stawu zostanie na nowo zagospodarowany. Pojawi się nowe oświetlenie, alejki dla pieszych, a zieleń zostanie uporządkowana. Nabrzeże zostanie przystosowane do wodowania jednostek pływających, powstaną tutaj m.in. keja i pomost dla żeglarzy, przebieralnia i natryski plażowe. Z obiektu będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne. 

Kiedy powstanie nowa stanica w Katowicach?

Zgodnie z planami nowa stanica żeglarska ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Jak wskazuje katowicki magistrat, prace w terenie rozpoczną się w pierwszej połowie tego roku. Według założeń powinny zostać zakończone  w drugim kwartale 2022 roku. 

Dolina 5 Stawów ma duży potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Chcemy, by mieszkańcy Katowic mogli aktywnie spędzać czas wolny nad wodą wśród zieleni. Koncepcja przemiany tego miejsca jest wynikiem konsultacji społecznych. Katowiczanie uznali, że cały obszar powinien pełnić funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Wśród największych atutów tego miejsca wskazywano bogactwo przyrody, czystą wodę w stawach, ciszę oraz możliwość kąpieli – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic


To jednak nie wszystkie zmiany w Katowicach. W Dolinie Pięciu Stawów w ramach wartej 50 milionów złotych rewitalizacji wykonane zostanie jeszcze wiele innych inwestycji. Jakie? W planach jest m.in.:

 • wykonanie połączenia wodnego między stawami Morawa i Borki, 
 • budowa dróg rowerowych, 
 • budowa kąpieliska wraz z zapleczem, 
 • powstanie 500-metrowa promenada, monitoring i pomosty wędkarskie.

Jak wskazuje magistrat, będzie to największy zielony projekt w historii Katowic. 

Obecnie trwa przetarg na wykonanie usług projektowych dla tego zadania. Zgłosiło się do niego pięć firm. Po rozstrzygnięciu przetargu umowa z wybraną firmą powinna być podpisana w drugim kwartale tego roku. Wykonawca będzie mieć 14 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Kolejnym krokiem będzie przetarg na realizację inwestycji. Prace w terenie wystartują z początkiem 2023 roku – czytamy w komunikacie przesłanym przez UM w Katowicach.

Nad stawem Morawa powstanie nowa stanica żeglarska

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Krzysztof z Szopienic

  NARESZCIE!!!!!!!, projektów było mnóstwo przez dziesięciolecia, i na tym się kończyło. Oby tym razem było inaczej. Tak piękne tereny w centrum miasta to unikat.

  • Krzysztof z Szopienic
   2021-02-13 10:01
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.