Już po raz piąty zostanie wręczona Nagroda im. Kazimierza Kutza, ustanowiona w 2020 roku z inicjatywy Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego i Teatru Śląskiego. To wyróżnienie przyznawane jest osobom, które łączą działalność artystyczną z zaangażowaniem społecznym, promując wartości takie jak lokalność, wolność twórcza oraz troska o wspólne dobro.
Pięcioro nominowanych w 2025 roku
Kapituła Nagrody, podczas spotkania 25 listopada 2024 roku, wyłoniła pięcioro nominowanych. W tym roku do grona osób uhonorowanych nominacją dołączyli:
- Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, autorka książek biograficznych i literatury non-fiction, nagradzana za swoje bestsellery.
- Alojzy Lysko – działacz kultury, autor książek o historii i tradycji Górnego Śląska, twórca monodramów i widowisk teatralnych.
- Dorota Masłowska – wybitna pisarka, autorka nagradzanych powieści i projektów muzyczno-teatralnych, laureatka wielu prestiżowych nagród.
- Adam Michnik – historyk, eseista, publicysta i wieloletni redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zaangażowany w działania na rzecz demokracji.
- Maciej Stuhr – wszechstronny aktor teatralny i filmowy, laureat prestiżowych nagród filmowych, aktywny na polskiej i europejskiej scenie artystycznej.
Idea i historia nagrody
Nagroda im. Kazimierza Kutza, przyznawana co roku 16 lutego, w dniu urodzin patrona, honoruje osoby, które swoją działalnością artystyczną, społeczną i obywatelską odzwierciedlają wartości bliskie Kazimierzowi Kutzowi. Statuetka z brązu, wykonana według projektu Erwina Sówki, oraz nagroda finansowa w wysokości 50 000 zł mają symbolizować uznanie dla wyjątkowych osiągnięć laureata.
Laureaci poprzednich edycji
W poprzednich latach Nagrodę otrzymali: Anna Dymna (2021), Szczepan Twardoch (2022), Maja Kleczewska (2023) oraz Agnieszka Holland (2024). Kapituła przyznała także honorowe tytuły „Ambasadora Śląska” dla Tadeusza Sławka, Jerzego Buzka i Jana Olbrychta.
Gala finałowa
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza odbędzie się 16 lutego 2025 roku o godzinie 18:00 w Teatrze Śląskim w Katowicach. To wydarzenie będzie kolejnym krokiem w podtrzymywaniu pamięci o Kazimierzu Kutzu i promowaniu postaw, które kształtują nasze społeczeństwo.