Wiadomości z Katowic

Najcenniejsze jest bezpieczeństwo dziecka

  • Dodano: 2018-11-21 09:00

Rozpoczęliśmy VIII edycję programu profilaktycznego dla przedszkolaków pn. "Bezpieczny maluch”.

Sześciolatki będą uczyć się bezpiecznych zasad i właściwych zachowań od policjanta, strażaka, ratownika medycznego, leśniczego, sędziego i kuratora, ratownika wodnego, operatora numeru alarmowego 112 oraz przedstawiciela komunikacji miejskiej. Spotkaniom będzie towarzyszyć Sznupek – maskotka śląskiej policji. Podczas pierwszego spotkania przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie postępować z psem, aby unikać agresywnego ataku.

Pierwsze spotkanie odbyło się z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach sierż. szt. Agnieszką Krzysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz st. asp. Łukaszem Brzezińskim – przewodnikiem psa służbowego. Dzieci poznały umundurowanie policjanta i jego wyposażenie do służby, radiowóz policyjny, psa służbowego oraz numer alarmowy 112. Dowiedziały się, że do policjanta zawsze mogą zwrócić się o pomoc w trudnej sytuacji.  Ponadto przedszkolaki poznały jak należy bezpiecznie zachowywać się w obecności psa, aby nie zrobił im krzywdy, uczyły się po czym rozpoznać psa agresywnego od przyjaznego oraz ćwiczyły dwie bezpieczne postawy "żółwia i drzewa", które maja za zadanie uchronić je przed atakiem agresywnego psa. Starszaki dowiedziały się jakiej opieki wymaga pies, jakie są obowiązki właściciela oraz na czym polega praca psa służbowego - „Kory” specjalisty od wyszukiwania narkotyków. Dzieciom bardzo spodobało się zobaczyć psa policyjnego w akcji. Zobaczyły krótki pokaz tresury, jak szuka i znajduje schowane w  różnych miejscach zapachy. Na zakończenie dużą frajdę sprawiło dzieciom zwiedzenie radiowozu policyjnego na sygnałach oraz otrzymanie naklejki – odznaki z napisem „Przyjaciel Policjanta”. Każde przedszkole uczestniczące w programie otrzymało plakat promujący program oraz pacynkę Sznupka, który będzie towarzyszył dzieciom podczas realizacji całego programu. Mamy nadzieję, że w tak atrakcyjny sposób przeprowadzone zajęcia pomogą dzieciom na długo zapamiętać poznane zasady bezpieczeństwa.


Program profilaktyczno - edukacyjny „Bezpieczny Maluch” jest autorskim projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Wyjątkowość programu polega na interdyscyplinarnym podejściu do bezpieczeństwa dziecka. Jeden program skupia grupę specjalistów dbających o bezpieczeństwo. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach tj.: w kontakcie z osobą obcą i psami, podczas wypoczynku w górach i nad wodą, w czasie pożaru, w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia oraz mienia, a także w relacjach rówieśniczych.

Uczestnikami VIII edycji 2018/2019 programu edukacyjno – profilaktycznego są starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 14,20,48,52 z dzielnicy Koszutka. Program będzie realizowany przez cały rok szkolny i zakończy się uroczystym finałem w czerwcu 2019 r. Doboru przedszkoli do programu dokonał Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. Partnerami programu są Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Do  8 edycji zaprosiliśmy nowego partnera Komunikacyjny Zakład Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach (KZK GOP), dzięki któremu dzieci poznają bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej.

Zapraszamy do śledzenia relacji ze spotkań...

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również