Wiadomości z Katowic

Niebezpieczny gaz - co musisz o nim wiedzieć?

  • Dodano: 2020-10-28 11:00

W piątek 23 października br. w województwie śląskim doszło do dwóch zdarzeń, powstałych na skutek niewłaściwego użytkowania urządzeń gazowych.

Śmiertelne zagrożenie

O godz. 14.03, w Dąbrowie Górniczej przy ul. Głównej w budynku jednorodzinnym podczas wykonywania prac konserwacyjnych, doszło do wybuchu gazu z pieca gazowego. W zdarzeniu poszkodowane zostały 3 osoby. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej. Tego samego dnia o godz. 20.19. w Lalikach (pow. żywiecki), również w budynku jednorodzinnym, doszło do wybuchu gazu z butli propan-butan. W wyniku wybuchu uszkodzona została jedna ze ścian budynku, a powstały po zdarzeniu pożar ugasili mieszkańcy przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Jeden z lokatorów doznał poparzeń ciała i został zabrany do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. W akcji ratowniczej brały udział 4 zastępy straży pożarnej.

Jak prawidłowo obchodzić się z urządzeniami gazowymi?

Pamiętaj! Jeżeli w twoim mieszkaniu znajduje się instalacja gazu dostarczanego z sieci gazowej, nie możesz jednocześnie używać gazu płynnego (propan- butan).

1) W mieszkaniu (gospodarstwie domowym) przechowuj nie więcej niż dwie butle z gazem propan-butan (do 11 kg każda), które powinny być podłączone do instalacji lub urządzeń.  Nie przechowuj butli w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu, np. w piwnicach czy garażach, ponieważ gaz propan butan jest cięższy od powietrza i może zalegać w pomieszczeniu, grożąc wybuchem.
2) Nie zatykaj oraz zlecaj okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych: w urządzeniach gazowych w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza dochodzi do niekompletnego spalania gazu (metanu lub propanu-butanu), którego produktem jest trujący i niewyczuwalny tlenek węgla.
3) Nie ogrzewaj pomieszczeń kuchnią gazową. Długotrwałe palenie się gazu powoduje znaczny ubytek tlenu w powietrzu, a w konsekwencji nagromadzenie się szkodliwych produktów spalania w Twoim mieszkaniu, m.in. tlenku węgla.
4) Używaj kuchni gazowej z wyłącznikiem przeciwwypływowym, który w  przypadku nadmiernego wypływu gazu odetnie jego dopływ.
5) Używaj urządzeń gazowych oznaczonych symbolem CE.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji gaz ziemny oraz gaz propan-butan są nawaniane substancjami o charakterystycznym zapachu.

Jeśli poczujesz ulatniający się gaz: 

  • zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe i administrację, powiadom sąsiadów krzykiem lub pukaniem do drzwi, nie używaj dzwonków elektrycznych,
  • nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
  • nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
  • zamknij zawór gazu w mieszkaniu,
  • otwórz szeroko okno,
  • wyjdź na zewnątrz budynku.

Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o zawartości gazu do 11 kg, pod warunkiem spełnienia podstawowych wymagań:

1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli;
2) w pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C;
3) butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej;
4) butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi (upadkiem, przewróceniem);
5) między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło (grzejniki, piece itp.) należy zachować odległość co najmniej 1,5 m;
6) butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie (wyłączników elektrycznych, liczników elektrycznych, gniazd wtykowych, dzwonków elektrycznych, telefonów i innych);
7) w pomieszczeniach, w których zainstalowano przewody i urządzenia gazowe, należy zapewnić wymaganą przepisami wentylację grawitacyjną;
8) jeżeli butla umieszczona jest w szafce lub obudowie, wówczas w najniższym i najwyższym punkcie drzwi albo ścianki od szafki należy wykonać otwory wentylacyjne;
9) butli i odbiorników w żadnym przypadku nie należy umieszczać w piwnicy czy innych pomieszczeniach, w których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu,
10) po zakończeniu użytkowania odbiorników gazu należy zakręcić wszystkie kurki;
11) z pustymi butlami po gazie płynnym należy postępować z zachowaniem tych samych środków ostrożności, jak z butlami pełnymi, gdyż zawierają one opary gazu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również