Wiadomości z Katowic

NOSPR jedną z najlepszych sal koncertowych Europy

  • Dodano: 2021-09-15 13:30, aktualizacja: 2021-09-15 14:58

Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach została uznana za jedną z najlepszych sal koncertowych Europy. Wszystko za sprawą wybitnej akustyki, ale również efektownego designu oraz architektury śląskiej.

NOSPR to niezwykły obiekt koncertowo-muzyczny zbudowany w latach 2010-2014. Miejsce zostało zaprojektowane przez studio Tomasza Koniora. Nad akustyką sali NOSPR czuwał mistrz w swoim fachu - Yasuhisa Toyota, mający w portfolio realizacje dla najlepszych sal koncertowych świata. Sercem całego obiektu jest monumentalna bryła z barwionego betonu kryjąca salę koncertową na 1800 miejsc. Widownia otacza scenę ze wszystkich stron skracając dystans między muzykami a publicznością.

European Concert Hall Organization - elitarne grono, do którego należy NOSPR

Europejska Organizacja Sali Koncertowej to grupa najlepszych europejskich sal koncertowych, które współpracują w celu zwiększenia widowni i eksploracji repertuaru muzycznego. W 2019 roku do elitarnego grona European Concert Hall Organization dołączyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. NOSPR to jedyna polska orkiestra, która znajduję się w tej grupie wraz z 20 innymi najsławniejszymi, muzycznymi instytucjami w Europie. Bycie członkiem tej organizacji pozwala na budowanie współprac z innymi wspaniałymi artystami z wielu istotnych dla kultury miast całej Europy.

Najwyższy poziom akustyki  

Przy budowie NOSPR postawiono na materiały najwyższej jakości. Niezwykle ważne było zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej – zarówno zewnętrznej, która będzie tłumiła hałasy pochodzące z otoczenia budynku, jak i wewnętrznej, gwarantującej słuchaczom doznania muzyczne na najwyższym poziomie. Wełna skalna, która została wykorzystana przy budowie NOSPR-u to naturalny, ekologiczny i niezwykle trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia budynkowi nie tylko znakomitą akustykę, ale i szereg korzyści zwiększających komfort i bezpieczeństwo jego odwiedzających i pracujących tam osób.  By zagwarantować odpowiednią izolację, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku wykorzystanych zostało aż 8 tys. metrów kwadratowych wełny skalnej. Posłużyła ona do izolacji podłóg, konstrukcji dachowej oraz ścian zewnętrznych. W ten sposób uzyskano odpowiednie wygłuszenie, ochronę przed wibracjami i redukcję dźwięków uderzeniowych.  Wełnę skalną stosuję się na całym świecie, aby uzyskać podobne efekty. W Polsce użyto jej w zmodernizowanej Hali Koszyki w Warszawie czy Filharmonii Szczecińskiej, natomiast na  świecie wełną skalną otulone są najsłynniejsze obiekty m.in.: wieża Eiffla czy Empire State Building w Nowym Jorku.

Termoizolacja i wentylacja

W NOSPR ważna jest jednak nie tylko izolacja dźwiękowa. Szczególnie istotne w budynkach tego typu jest zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i dobrej wentylacji.  Organizacja wydarzeń muzycznych na tak dużą skalę niesie za sobą ryzyko ograniczonego dostępu do świeżego powietrza – główna sala może przecież pomieścić aż 1800 osób. Dzięki wełnie skalnej o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę obiektu, która zapewnia komfort słuchaczom i muzykom. W sali temperatura powietrza nie jest ani za wysoka, ani za niska. Wełna skalna, umieszczona na elementach instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, wspomaga także ich poprawne funkcjonowanie.

Architektura NOSPR-u

Choć w siedzibie NOSPR niewątpliwie najważniejszą rolę pełnią jest jej warunki akustyczne, nie mniej uwagi poświęcił architekturze Tomasz Konior ze swoim zespołem. Priorytetem w tym projekcie było znalezienie prostej i stonowanej formy architektonicznej, a zarazem silnie kojarzącej się z Katowicami, a także całym Górnym Śląskiem i jego tradycjami. W ten sposób powstał pomysł na to, aby całość wykonać z cegły, budulca dawnych śląskich fabryk i górniczych osiedli. Co więcej, nisze okienne gmachu zostały pomalowane na kolor czerwony- to ukłon ku architekturze śląskich familoków, w których tradycyjnie nisze okienne zawsze malowano na ten kolor. Przykładem takiej architektury jest osiedle Nikiszowiec w Katowicach.


Źródło: Zofia Nowak

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również