Wiadomości z Katowic

Nowa linia tramwajowa w Katowicach coraz bliżej realizacji! Własnie ogłoszono przetarg

  • Dodano: 2021-09-15 12:45

W środę, 15 września, spółka Tramwaje Śląskie S.A. poinformowała, że ogłoszony został przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy prac przy budowie nowej linii tramwajowej w Katowicach.

Nowa linia będzie miała długość 600 metrów

Nowa, 600-metrowa lina ma być dwutorowa. Będzie przebiegać będzie wzdłuż ul. Grundmanna, a zgodnie z planem powstanie w ciągu 14 miesięcy. Zbudowane zostaną także platformy przystankowe, które usytuowane będą w pobliżu skrzyżowań z ul. Chorzowską i ul. Gliwicką. Potencjalni wykonawcy mają czas do 18 października, aby złożyć ofertę. Termin składania ofert w przetargu minie 18 października. 

Przetarg dotyczy projektu „Budowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Połączenie dwóch magistralnych linii tramwajowych funkcjonujących w układzie wschód – zachód biegnących ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką”. Jak wskazuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie, w ramach tej inwestycji przewidziana została budowa ok. 1900 metrów toru pojedynczego (mtp), uwzględniając również fragmenty torowisk na połączeniu nowej trasy z liniami biegnącymi w ul. Gliwickiej i wzdłuż ul. Chorzowskiej.

– Trasa zostanie poprowadzona wzdłuż ulicy Grundmanna - równolegle do jezdni po jej zachodniej stronie. Przewidziana jest budowa wiaduktu z dwutorową linią tramwajową nad Drogową Trasą Średnicową. Będzie to nowe przęsło wiaduktu, po zachodniej stronie istniejących przęseł – precyzuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W ramach zadania wykonane zostaną także rozjazdy umożliwiające prowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach. Jak podkreśla przedstawiciel spółki, dzięki temu czemu tramwaj jadący z ul. Grundmanna będzie mógł skręcić tak w lewo, jak i w prawo zarówno w ul. Gliwicką, jak i w linię wzdłuż ul. Chorzowskiej. 

– Realizacja zadania ma na celu przede wszystkim poprawę oferty komunikacyjnej w centrum Katowic. Da ona możliwości urozmaicenia tras linii tramwajowych, dzięki połączeniu dwóch magistralnych ciągów komunikacyjnych oraz da możliwość uruchomienia linii śródmiejskiej – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wełnowiec City

    Super,to kiedyś pomoże rozwiąza problemy komunikacyjne,ale do czasu ukończenia budowy,problemy komunikacyjne będą jak zwykle,a nawet większe i to od wielu,wielu lat.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.