Wiadomości z Katowic

Nowy budynek Katowickiego TBS coraz bliżej

  • Dodano: 2022-02-24 06:15, aktualizacja: 2022-02-24 06:31

Na katowickim osiedlu Witosa, w miejscu biurowca z lat 70. przy ul. Kossutha 7, powstanie nowy blok mieszkalny.

Katowicki TBS właśnie rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji, wartej prawie 47 mln zł.  

Do przetargu ogłoszonego w grudniu 2021 roku stanęło 5 firm

Najkorzystniejszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo RISER Sp. z o.o. z Jaworzna, które określiło koszt realizacji całej inwestycji na kwotę 46 985 128,24 zł brutto i to z tą firmą KTBS zamierza podpisać umowę. Najwyższa zaproponowana kwota opiewała na kwotę prawie 53 mln zł.

Zależy mi na tym, by miasto wychodziło z jak najszerszą ofertą mieszkaniową, stąd intensywna realizacja nowych inwestycji przez Katowicki TBS. Bardzo się cieszę, że w nowym budynku przy ul. Kossutha znajdą swój dom rodziny z dziećmi. Jestem pewien, że będzie to dla nich komfortowe miejsce do realizacji życiowych planów, co na pewno ułatwi fakt, że część użytkowa budynku zostanie przeznaczona na żłobek oraz przedszkole – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W budynku, swoją siedzibę znajdzie również dyrekcja miejskiej biblioteki publicznej, która ma zostać przeniesiona z budynku przy ul. Kossutha 11 - dodaje prezydent.

Inwestycja realizowana ma być w trybie projektuj i buduj, a więc ta sama firma będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu budowlanego, a później jego realizację. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 4 miesiące na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz na wyburzenie istniejącego obiektu, a całość prac budowlanych i wykończeniowych powinna się zakończyć w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy. W nowym budynku znajdzie się 75 mieszkań i około 170 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i parkingu zewnętrznym. Mieszkania w większości będą wielopokojowe: trzy-, cztero-, a nawet pięciopokojowe. Budowa większych mieszkań jest pokłosiem dużego zainteresowania takimi lokalami wybudowanymi przez KTBS dwa lata temu przy ul. Leopolda w Bogucicach.

Inwestycja na os. Witosa to natomiast reakcja na duże zainteresowanie mieszkaniami w tej okolicy. W pierwszej połowie lutego KTBS zorganizował nabór na 4 wolne lokale w budynku przy pobliskiej ul. Sławka. Były to mieszkania, o powierzchni od 34 do 47 m2 i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Aby wynająć mieszkanie z KTBS, przyszły najemca powinien spełnić szereg kryteriów, m.in. wykazywać odpowiedni dochód mieszczący się w określonym przedziale (pomiędzy minimalnym dochodem na gospodarstwo domowe a ustawowym maksimum) oraz nie może posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie Katowic. Przed zamieszkaniem należy wpłacić zwrotną partycypację oraz zwrotną kaucję (12 krotność czynszu).

Inflacja i trudna sytuacja na rynku nieruchomości to bez wątpienia przyczyny zwiększonego zainteresowania bezpiecznym wynajmem lokali z miejskiej spółki.

Odnotowujemy duże zainteresowanie naszymi zasobami. Duża liczba aplikujących na mieszkanie w KTBS to najlepszy dowód na społeczną zasadność inwestycji przy ul. Kossutha oraz na to, że katowiczanie potrzebują komfortowych, przystępnych cenowo i bezpiecznych mieszkań na wynajem – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Nowe mieszkania zbudowane na os. Witosa dołączą do zasobu 2,4 tys. lokali, którymi już dysponuje spółka. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również