Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu Katowice tereny dawnego szybu Poniatowski KWK Wieczorek. Umowę w tej sprawie na terenie kopalni 7 sierpnia 2018 roku podpisali wiceprezesi SRK, Beata Barszczowska i Jacek Szuścik oraz prezydent Katowic, Marcin Krupa.
Likwidacje szybu zakończono 22 grudnia ubiegłego roku. Na obszarze przejętym przez miasto znajdują się m.in. szybowa wieża wyciągowa, budynki – nadszybia, maszyny wyciągowej i stacji wentylatorów. Najstarsze obiekty „Poniatowskiego” powstawały w latach 1906 – 1912.
– W podpisanej umowie z miastem istotne jest to, że bezużyteczne budynki w związku z likwidacją kopalni Wieczorek mogą być teraz wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności – powiedział Jacek Szuścik, wiceprezes zarządu SRK. – To również dobry przykład współpracy górnictwa z samorządem. Ważne, że obiekty stanowiące część zabudowy kopalni i osiedla wybudowanego dla pracowników kopalni będą mogły ponownie tętnić życiem, a to co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym nie zostanie bezpowrotnie utracone - dodał.
– Mamy nadzieję, że to początek naszej dalszej owocnej współpracy pomiędzy naszą spółką, a samorządem gminy Katowice w zakresie zagospodarowania majątku oraz realizacji wspólnych przedsięwzięć – powiedziała Beata Barszczowska, wiceprezes zarządu SRK. – Cieszymy się, że nieruchomość stanowiąca historycznie integralną część osiedla Nikiszowiec zostanie zachowana i wpisze się trwale w koncepcję urbanistyczną Katowic.
Prezydent Katowic, Marcin Krupa zapowiedział, że miasto rozważy przejęcie kolejnych pogórniczych obiektów. Dyskutowana i analizowana jest na przykład przyszłość sąsiedniego kompleksu szybu Pułaski.
– Na pewno, jako miasto, będziemy pilnowali, żeby obiekty służyły w przyszłości mieszkańcom i były zachowane w formie podobnej do tej, jaką mamy dzisiaj – zadeklarował prezydent.
Od 2016 roku do połowy 2018 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała na rzecz gmin górniczych w formie darowizny tereny o powierzchni 63 hektary wartości 17,7 mln zł.