Wiadomości z Katowic

Odpust U Babci Anny w tym roku w innej formie

  • Dodano: 2020-07-24 08:30, aktualizacja: 2020-07-24 08:48

Odpust U Babci Anny to letnia edycja popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu.

Nawiązuje do święta patronki parafii św. Anny w Janowie-Nikiszowcu i jest dużym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym. Promuje Nikiszowiec i dokonania jego społeczności. Jednak w tym roku Odpust, jaki znamy od 11 lat, nie odbędzie się. Z powodu epidemii COVID-19 UM musiał odwołać tegoroczne wydarzenie. Jednak nie chce, aby ten dzień przeszedł bez echa. Dlatego postanowił świętować w nieco innej formie. 26 lipca zaprasza do Nikiszowca na wystawę plenerową pn. "Nie odpuszczamy". Na nikiszowieckim rynku zawiśnie ponad 150 fotografii z 11 dotychczasowych edycji Odpustu. UM chce w ten sposób wypełnić pustą przestrzeń dobrymi wspomnieniami oraz pokazać, że „nie odpuszczamy" i jesteśmy tutaj mimo wszystko. A za rok – dokładnie 1 sierpnia 2021 r. – zaprasza ponownie na wielkie święto Nikiszowca czyli Odpust U Babci Anny.

Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych

Ich autorami są m.in. Zbigniew Brudel, Waldemar Jan, Grzegorz Podgórski, Barbara Mizera, Szymon Nawrat, Klara Drenceni, Małgorzata Krakowiak, Stefania Rybarz-Dalke, Maciej Mutwil, Rafał Roguski. Wystawa będzie dostępna tylko w dniu Odpustu w godz. 10.00-19.00.

W tym samym czasie będzie można w Centrum Zimbardo kupić pamiątki z Nikisza i powspominać odpusty z dawnych lat. Dodatkowo od godz. 14.00 będzie okazja, aby usłyszeć kapelę podwórkową Ślonsko Ferajna, która będzie krążyć po placach ze śląskimi przyśpiewkami. Natomiast o godz. 16.00 na Skwerze Zillmannów odbędą się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez Stefana Kudłę – ostatniego rolnika z Janowa. Więcej: www.facebook.com/events/1461270717537757/

Urząd Miasta zaprasza też na bezpłatne wycieczki z lokalnymi przewodnikami po Nikiszowcu. Więcej: www.facebook.com/events/201627997939889/

Będą też działały lokalne kawiarnie i restauracje. I pewnie swoje sztandy ustawią pod kościołem tradycyjne budy odpustowe z maszketami. Zatem NIE ODPUSZCZAMY i zapraszamy do Nikiszowca.

Pamiętajcie jednak zachować ostrożność, bo wirus wciąż krąży. A jeśli będzie trzeba, załóżcie maseczkę i zachowajcie dystans.

Organizator: Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych
Więcej: www.facebook.com/JarmarkNaNikiszu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również