Wiadomości z Katowic

Ostatni „brutal” w Katowicach prawie zniknął. Trwa rozbiórka gmachu przy ul. Granicznej

  • Dodano: 2022-08-09 12:15

Za chwilę w pobliżu Biblioteki Śląskiej nie będzie już śladu po budynku dawnego Śląskiego Instytutu Naukowego. Nieruchomość wyburza firma Murapol, która jakiś czas temu nabyła budynek wraz z działką.

To już ostatnie dni wyburzania majestatycznego, ale całkowicie zniszczonego gmachu po dawnym Śląskim Instytucie Naukowym. Na działce przy Granicznej 32 4 sierpnia pojawił się ciężki sprzęt i pracownicy rozpoczęli roboty wyburzeniowe.

Teren, jak i demontowany budynek należy do firmy Murapol, która ma plany wobec nieruchomości. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, co powstanie w tym miejscu, jednak ze względu na profil dewelopera, który w niedalekiej okolicy – w Dolinie Trzech Stawów – postawił osiedle mieszkaniowe można spodziewać się podobnej inwestycji.

Jak wynika z danych zawartych na tablicy informacyjnej likwidacja budynku ma nastąpić maksymalnie do 20 września. Od wielu lat gmach ŚIN im. Jacka Koraszewskiego, do którego naukowcy przenieśli się w 1976 roku z pomieszczeń w Bibliotece Śląskiej popadał w ruinę.

Projektantem gmachu był Stanisław Kwaśniewicz, który ma na koncie takie realizacje architektoniczne jak słynne „niebieskie bloki” na Koszutce, pawilon wystawowy BWA czy kino Kosmos. Był również współautorem Osiedla Paderewskiego z Jurandem Jareckim i Ryszardem Ćwiklińskim, współtworzył projekt nowego gmachu Biblioteki Śląskiej z Jurandem Jareckim i Markiem Gierlotką.

Znika ostatni „brutal” w Katowicach. Murapol wyburza budynek przy Granicznej 32

Gmach ŚIN do dziś uważany jest za najbardziej klasyczny -  obok nieistniejącego od 2011 roku  budynku dworca PKP – przykład brutalizmu w architekturze, choć projekt zaskakiwał lekkością i przestronnością.

Do dziś wśród typowo brutalistycznej architektury Katowic można wymienić Spodek, Superjednostkę czy charakterystyczne „kukurydze” – symbol Osiedla Tysiąclecia, a także Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Sam Śląski Instytut Naukowy powstał w 1957 roku, a zakończył swoją działalność z końcem 1992 roku, decyzją wojewody katowickiego Wojciecha Czecha. Placówka powstała jako organ Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach przy wsparciu Jerzego Ziętka. ŚIN zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych przede wszystkim wschodniej części Górnego Śląska, a także ich popularyzacją. Od 1971 roku podlegał Polskiej Akademii Nauk.

brutal katowice graniczna

Komentarze (1)    dodaj »

  • trzeba_szukać

    Wiadomo, wiadomo co powstanie. Jak się odrobi swoją pracę Pani Joanno i poszuka, to można sprawdzić na oficjalnych stronach miasta, że w kwietniu zostało wydane pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również