Wiadomości z Katowic

Oszuści znów dali o sobie znać. Swoje pieniądze straciło dwoje seniorów z Katowic

  • Dodano: 2019-08-01 09:30

Katowiccy kryminalni po raz kolejny przyjęli zgłoszenia o próbie wyłudzenia pieniędzy przez oszustów podających się za fałszywych policjantów.

Niestety swoje oszczędności straciło dwóch seniorów z Katowic. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, numerów PIN lub haseł do kont bankowych i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Apelujemy o ostrożność!

Po raz kolejny kryminalni katowickiej komendy odnotowali przypadki prób wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Oszuści, stosując tzw. metodę „na policjanta”, co jakiś czas próbują zdobyć zaufanie szczególnie seniorów i wyłudzić od nich pieniądze. Po raz kolejny apelujemy do Państwa o zachowanie środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi.

Oszuści stosują różne metody, aby zdobyć nasze zaufanie. Często podają się za policjanta lub przedstawiciela innych służb. Czasem za członka rodziny. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych. Jedynym celem przestępców podszywających się pod policjantów jest wyłudzenie pieniędzy.

Niestety swoje pieniądze straciło dwoje seniorów z Katowic

83-letnia kobieta przekazała swoje oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta, który wcześniej zdobył jej zaufanie, dzwoniąc na telefon stacjonarny i przedstawiając wymyśloną historię o szajce listonoszy. Kolejną ofiarą przestępców jest 82-letni katowiczanin, który również wpadł w sidła oszustów i przekazał im swoje oszczędności. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna przez kilka dni wypłacał swoje oszczędności z banku i przekazywał tej samej oszustce. Pokrzywdzeni byli przekonani, że biorą udział w akcji mundurowych wymierzonej w przestępców, a pieniądze, które oddają rzekomemu policjantowi, będą dobrze zabezpieczone. W rzeczywistości seniorzy padli ofiarą oszustów i stracili swoje oszczędności.
 

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.

  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.

  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.

  • Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Apelujemy o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.