Wiadomości z Katowic

Parametry pomp ciepła – na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2022-01-13 11:15

Pompy ciepła spotykają się z coraz większym uznaniem, jeśli chodzi o zastosowanie ich przy ogrzewaniu domu. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż są one jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów pozyskania energii cieplnej. Dodatkowo pompy ciepła są ostatnio premiowane różnymi dotacjami i dofinansowaniami, które mogą ułatwić ich zakup. Nie warto jednak podejmować decyzji pochopnie – zakup pompy ciepła to spory wydatek i warto przeanalizować jak najwięcej możliwości. Na jakie parametry pompy ciepła zwrócić uwagę przy wyborze?

Typy pomp ciepła - jaki z nich wybrać?

Zanim przyjrzymy się innym parametrom, jakie mogą mieć pompy ciepła, weźmy najpierw pod uwagę to, jaki typ pompy będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych rozwiązań technologicznych, jeśli chodzi o pompy ciepła. Mogą one wykorzystywać chociażby energię cieplną z wody, powietrza lub gruntu i nawet jeśli źródło dolne będzie identyczne, to sposób jego wykorzystania może być inny, jak ma to miejsce w różnych kolektorach do pomp gruntowych.

Zastanówmy się więc przez chwile, jakie są typy pomp ciepła. Podstawowe z nich to:

  • pompa ciepła gruntowa;

  • pompa ciepła wodna;

  • pompa ciepła powietrzna.

Jak widać po samych nazwach, podział zależy od tego, jakie dolne źródło energii wykorzystuje pompa. W ramach tego kryterium pompy także mogą różnić się między sobą, jak chociażby pompy gruntowe poziome lub pionowe. Który z tych rodzajów pompy może się okazać najlepszym wyborem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każdy rodzaj pompy ma swoje wady i zalety. Wodna pompa ciepła cechuje się zazwyczaj największą wydajnością, jednak jej instalacja będzie najdroższa. Gruntowa pompa ciepła również nie kosztuje mało, za to odwdzięczy nam się dobrą wydajnością. Powietrzna pompa ciepła jest najtańsza i najłatwiejsza w eksploatacji, może jednak nie dawać tyle ciepła, ile potrzebujemy, zwłaszcza w przypadku dużego domu i zimowych miesięcy. To, którą pompę ciepła wybierzemy, zależy więc od naszych możliwości, oczekiwań i preferencji. Pamiętajmy o tym, że jedynie wybór odpowiedniego urządzenia zapewni właściwe ocieplenie naszego domu.

Parametry pomp ciepła - na jakie zwrócić uwagę?

Kiedy wybierzemy już interesujący nas rodzaj pompy ciepła, możemy przystąpić do wyboru jej parametrów. Zazwyczaj producenci pomp ciepła stosują cztery podstawowe parametry, które mają za zadanie określić ich wydajność. Są to:

  • współczynnik COP – inaczej współczynnik wydajności cieplnej. Im jest wyższy, tym lepiej dla nas, gdyż oznacza to, że pompa będzie bardziej wydajna;

  • moc grzewcza – to podstawowy parametr pomp ciepła, który określa energię, z jaką sprężarka jest w stanie dostarczyć ciepło do instalacji;

  • moc elektryczna – określa, jak dużo energii zużyje nasza pompa ciepła;

  • moc chłodnicza – ten parametr określa to, jak szybko nasza pompa ciepła będzie w stanie pobrać ciepło ze źródła dolnego.

Określenie swoich wymagań i potrzeb naszego gospodarstwa względem czterech powyższych parametrów powinno pomóc nam w określeniu, jak wydajna musi być nasza pompa, byśmy byli zadowoleni z jej wyboru. W jaki sposób możemy to zrobić?

Jakie parametry pomp ciepła do naszego domu?

Wybór właściwych parametrów pompy ciepła do naszego domu nie jest łatwym zadaniem, gdyż konieczne będzie przeanalizowanie dużej liczby różnych czynników. Na przykład współczynnik mocy grzewczej jest zależny od tego, jak duży i jak ocieplony jest nasz dom. W przypadku starszego budownictwa, gdzie ściany nie mają żadnej izolacji cieplnej, moc grzewcza musi być zdecydowanie wyższa, niż w przypadku nowoczesnego, dobrze ocieplonego domu. Ten parametr możemy obliczyć, jeśli pomnożymy powierzchnię naszego domu przez zapotrzebowanie na ciepło, gdzie nieocieplany dom będzie potrzebował około 80W na metr kwadratowy. W przypadku nowszego budownictwa zapotrzebowanie może zmaleć nawet do 55W na metr kwadratowy.

Zawsze musimy wziąć pod uwagę jak największą liczbę czynników, które cechują nasze gospodarstwo, gdyż tylko to da nam pewność, że nasza pompa ciepła spełni swoje zadanie i będziemy cieszyć się jej sprawnym działaniem przez długie lata.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.