Wiadomości z Katowic

Pięciu wykonawców chce zaprojektować przebudowę ulicy Wieżowej

  • Dodano: 2022-12-02 06:15, aktualizacja: 2022-12-02 06:24

Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla przebudowy ulicy Wieżowej. Realizacja inwestycji, która posłuży mieszkańcom Kostuchny i Piotrowic ma umożliwić sprawne oraz bezpieczne poruszanie się pomiędzy ul. Szarych Szeregów i ul. Bażantów.

Ulica Wieżowa to obecnie wąska droga, nieposiadająca chodników. Działania związane z realizacją przebudowy tej ulicy to odpowiedź na wynik konsultacji społecznych z 2015 roku i głosy mieszkańców oczekujących inwestycji drogowych, które usprawniłyby poruszanie się w tym rejonie. Zgodnie ze wstępnym planem powstanie tu m.in. jezdnia o szerokości 6 metrów. Przewidywane są ponadto takie rozwiązania jak wyniesione przejścia dla pieszych, ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów powstanie rondo, które usprawni wjazd i wyjazd z Wieżowej. To sprawi, że poruszanie się pomiędzy dwoma dzielnicami będzie płynniejsze. Na codzienny komfort mieszkańców wpłynie także stworzenie miejsc postojowych, zjazdów i chodników.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej modernizacji ul. Wieżowej. Przewidywany budżet na to zadanie to prawie 338,6 tys. zł, a zainteresowanych realizacją jest 5 firm. Ich oferty wahają się od 196,8 tys. zł do prawie 454,5 tys. zł. Obecnie złożone oferty są analizowane w celu wyłonienia wykonawcy, a następnie podpisania umowy. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał do 10 miesięcy na wykonanie projektu, który jest konieczny do dalszych kroków realizacji tej inwestycji.

Zakres zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wieżowej od skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów w kierunku ul. Bażantów. Projektowany odcinek będzie kończył się w rejonie placu zabaw i nawiązywał do istniejącego odcinka ulicy. Ponadto wykonawca będzie musiał opracować rozwiązania projektowe dotyczące zmiany w organizacji ruchu dla ul. Urbana oraz jej skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Intensywny koniec roku

Przypomnijmy, że obok przetargu na zaprojektowanie przebudowy ul. Wieżowej trwają też przygotowania do realizacji innych istotnych inwestycji drogowych w Katowicach. To między innymi postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji dla przebudowy trzech skrzyżowań w ciągu ul. Armii Krajowej – z ul. gen. Jankego, z ul. Kostki Napierskiego oraz z ul. Szarych Szeregów i ul. Stabika. Mają one zostać zmodernizowane, zyskać nowe pasy, chodniki i drogi rowerowe, a celem tych działań jest poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwa tak kierowców, jak pieszych i rowerzystów. Przygotowany na to zadanie budżet wynosi ponad milion złotych, natomiast oferta wybrana w wyniku postępowania opiewa na niecałe 800 tys. zł. W tej chwili trwają przygotowania do podpisania umowy, następnie wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie projektu.

Trwa także procedura przetargowa dotycząca budowy nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych. Obejmuje ona m.in. przedłużenie ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, budowę nowego układu drogowego w rejonie ulicy Tysiąclecia 88b, budowę przedłużenia ulicy Mickiewicza, budowę układu w rejonie ul. Kalinowej i ul. Księdza Stanisława Wilczewskiego. Najprawdopodobniej wykonawcę prac budowlanych dla tych inwestycji poznamy jeszcze w tym roku. Wartość tych inwestycji - zgodnie ze złożonymi ofertami -wynosić będzie ponad 140 mln zł.

Ponadto w najbliższym czasie zostanie ogłoszone kolejne, istotne postępowanie przetargowe. Mowa o projekcie dla przedłużenia ulicy Bocheńskiego w kierunku Ligoty.

Pięciu wykonawców chce zaprojektować przebudowę ulicy Wieżowej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również