Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Po raz kolejny przypominamy o bezpieczeństwie seniorów

  • Dodano: 2019-02-20 10:00, aktualizacja: 2019-02-21 14:30

Chcemy uczulić wszystkich mieszkańców na działania przestępców, którzy wykorzystując nieuwagę, zaufanie, dużą otwartość, a także chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Przestępcy wymyślają przeróżne sposoby aby dostać się do naszych oszczędności, naszego konta w banku, czy innych drogocennych przedmiotów.

Oszuści działający tzw. metodą na "wnuczka", "policjanta" są dobrymi aktorami i mają dar przekonywania

Nasza czujność nie może zostać uśpiona, opowieściami o wypadkach, tragediach, czy osobach wymagających natychmiastowej pomocy. Oszuści najczęściej dzwonią do swojej ofiary i podaje się za wnuczka, członka rodziny, znajomego. Co ważne nigdy się nie przedstawiają aby się nie zdradzić. Opowiadają o wypadkach drogowych, transakcjach finansowych, zakupie nieruchomości, konieczności zwrotu długu. Czasem podają się za policjantów i pracowników banków, namawiając nas na wspólne działania ukierunkowane na złapanie "prawdziwych oszustów".

Co robić gdy taka osoba do nas zadzwoni? Dajmy sobie czas do zastanowienia i namysłu, skontaktujmy się z bliskimi. Nie podpowiadajmy oszustom z kim możemy rozmawiać. Zadawajmy dużo pytań aby sprawdzić naszego rozmówcę.

Skontaktujmy się z bliskimi lub sąsiadem aby upewnić się czy rodzina rzeczywiście potrzebuje pomocy. Jeżeli masz podejrzenie że ktoś chce cię oszukać przerwij połączenie i powiadom Policję pod numerem 112 lub 997.

Musimy pamiętać, że policjanci, antyterroryści, pracownicy banków, prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, hasła do banku czy kodu PIN do karty. Funkcjonariusze też nigdy nie pytają ile pieniędzy posiadasz na koncie, ani w jakim banku. Policjanci nie proszą też o zrobienie przelewu na wskazane konto bankowe, a tym bardziej o zaciągnięcie kredytu. Nie przekazujmy naszych pieniędzy zupełnie obcym osobom, które podają się różnych urzędników i funkcjonariuszy.

Pamiętajmy aby nawet po usłyszeniu dramatycznej informacji o członkach naszej rodziny, nasza czujność nie została uśpiona. Opanowanie i chłodna głowa to najlepsza broń w walce z takimi przestępcami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.