Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z mundurowymi z katowickiego oddziału prewencji oraz bielskiego i częstochowskiego samodzielnego pododdziału prewencji zabezpieczali w niedzielę mecz piłki nożnej. Podczas spotkania rozgrywanego na stadionie przy ul. Bukowej, GKS Katowice podejmował Lechię Gdańsk. Na obiekcie obecni byli również kibice Śląska Wrocław. Niestety w trakcie zabezpieczenia pseudokibice gospodarzy złamali obowiązujące prawo, odpalając race na swoim sektorze, a dwóch pseudokibiców drużyny przyjezdnej posiadało narkotyki.
Podsumowanie meczu z katowickimi policjantami
W niedzielne popołudnie policjanci zabezpieczali mecz pomiędzy drużynami GKS-u Katowice i Lechią Gdańsk. O bezpieczeństwo podczas sportowej imprezy dbali policjanci z prewencji, drogówki oraz pionu kryminalnego z katowickiej komendy, mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, a także Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Bielska-Białej i Częstochowy. Mundurowi zabezpieczali m.in. rejon stadionu, trasy przejazdu kibiców, dworce i szlaki komunikacyjne. Już na samym początku trwania imprezy masowej zatrzymane zostały dwie osoby, które na teren katowickiego stadionu wniosły narkotyki. Zatrzymani to pseudokibice drużyny przyjezdnej w wieku 40 i 54 lat. Mężczyźni posiadali przy sobie marihuanę. Za posiadanie narkotyków grozi im kara do 3 lat więzienia.
Niestety, pod koniec pierwszej połowy meczu pseudokibice katowickiej drużyny na swoim sektorze rozłożyli flagi wielkoformatowe, a następnie odpalili race świetlne i dymne. Decyzją sędziego na kilka minut mecz został przerwany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na teren imprezy masowej zabrania się wnoszenia i posiadania przez osoby w niej uczestniczące m.in. broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, a za bezpieczeństwo podczas imprezy masowej odpowiada organizator. To służby porządkowe zobowiązane są usunąć z miejsca przeprowadzania imprezy masowej osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują się niezgodnie z regulaminem obiektu albo regulaminem imprezy masowej. W przypadku, gdy działania służby porządkowej są nieskuteczne, organizator lub kierownik do spraw bezpieczeństwa występuje do Policji o udzielenie pomocy, niezwłocznie potwierdzając ten fakt pisemnym zgłoszeniem. Tylko wtedy Policja może podjąć działania na terenie imprezy masowej.
W związku z powyższym, policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców katowickiej komendy, prowadzą intensywne czynności zmierzające do ustalenia tożsamości osób, które podczas niedzielnego meczu złamały obowiązujące prawo.
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych kto w miejscu i w czasie trwania masowej imprezy sportowej używa elementu odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania osoby, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł. Ponadto kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2516), wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Sąd może orzec przepadek przedmiotów chociażby nie stanowiły własności sprawcy. Ponadto sąd orzeka środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.