W sobotę cały Śląsk pogrążył się w smutku – zmarł senator Marek Plura, człowiek, który zarażał optymizmem. Wielu znanych śląskich działaczy i polityków w ciepłych słowach wspomina wyjątkową postać senatora. Zmarłego pożegnali politycy i działacze związane zarówno z Katowicami, jak i całym Śląskiem.
Wielka strata dla Śląska
W sobotę sieć obiegła wieść o śmierci senatora Marka Plury – polski polityk, działacz społeczny, psychoterapeuta, ale przede wszystkim Ślązak kochający Śląsk całym sercem. Wielu zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich polityków nie potrafi uwierzyć w odejście senatora. Prezydenci miast, działacze i przyjaciele Plury dzielą się w mediach społecznościowych wspomnieniami związanymi z politykiem. Do kondolencji przyłączył się prezydent Katowic, Marcin Krupa.
- Z wielkim smutkiem przyjąłem dzisiaj wiadomość o śmierci Marka Plury. Radny Rady Miasta Katowice, Europoseł, senator, działacz społeczny - zawsze zatroskany losem śląska i osób z niepełnosprawnościami - takiego Cię zapamiętamy. Głębokie wyrazy współczucia dla rodziny oraz bliskich.
Senatora pożegnali także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, posłanka Monika Rosa, poseł Wojciech Król oraz śląski europoseł, Łukasz Kohut.
- Wielki smutek. Zmarł Marek Plura. Ślązak, Poseł, dobry Człowiek. Żegnaj Marku - czytamy w pożegnalnym wpisie posłanki Nowoczesnej, Moniki Rosy.
Odszedł Marek Plura - poseł, senator, europoseł, Ślązak z krwi i kości; ambasador śląskości i języka śląskiego. Przyjaciel ludzi, zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami. Marku - odpoczywaj w pokoju - napisał poseł Wojciech Król.
- I ôdjechoł nom tyn silny karlus, co nigdy niy mioł leko. Pacz tam jako Marek a my sam dalij bydymy butel robić o naszo ślonsko godka a ślonsko tożsamość. To był zaszczyt z Tobą współpracować, dołeś fest rada i zowżdy bydymy Cie pamiyntać a spominać – czytamy we wzruszającym poście Łukasza Kohuta.
Wielki człowiek
Marek Plura urodził się w 1970 roku w Raciborzu. Działał jako psychoterapeuta, polityk i działacz społeczny. Założył Stowarzyszenie „Dobry Dom” i zainicjował powstanie konkursu Lady D. promującego niepełnosprawne kobiety w różnych dziedzinach życia. Działał w Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych. W swojej politycznej karierze był członkiem Rady Miasta Katowice, posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji oraz senatorem X kadencji.
Silnie wspierał inicjatywę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną oraz etnolektu śląskiego za język regionalny. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Na co dzień mieszkał w Katowicach.