Wiadomości z Katowic

Powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna w Parku Kościuszki!

  • Dodano: 2022-05-27 10:30

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej zagospodarowania części Parku Kościuszki. Popularne wśród mieszkańców miejsce ma zyskać nową, atrakcyjną przestrzeń.

– Park Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Katowic. Chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce, stąd pomysł na stworzenie sztucznej rzeki oraz woliery dla ptaków. W związku z tym Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się parkiem rozstrzygnął przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla takich inwestycji. Ich szacunkowa wartość to ok. 5 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Postępowanie przetargowe obejmowało opracowanie koncepcji projektowych, dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a także uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac w terenie – pozwoleń konserwatorskich oraz pozwolenia na budowę. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach na realizację tej części inwestycji założył budżet w wysokości 200 tys. zł. Najtańsza ze złożonych ofert wynosiła ok. 147 tys. zł, a najdroższa 188 tys. zł. Po podpisaniu umowy, wykonawcą projektu będzie firma AMAYA Architekci z Katowic, która zrealizuje zadanie za kwotę ok. 147 tys. zł. Wykonawca będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie projektu, a sama inwestycja ma zostać zakończona w 2024 roku.

– Chcemy by projekt był innowacyjny, uwzględniał aktualne trendy w projektowaniu  oraz był zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rozwiązania te muszą być spójne z założeniami idei adaptacji do zmian klimatu – projektant będzie musiał zwrócić szczególną uwagę m.in. na właściwy dobór gatunkowy roślin oraz ich zapotrzebowanie na utrzymanie i pielęgnację. Nowe zagospodarowanie terenu objętego opracowaniem powinno być też spójne z istniejącym krajobrazem – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Cenna przyrodniczo przestrzeń z zabytkami i miejscami rekreacji

Założony w 1888 roku Park Kościuszki, który swoją stylistyką nawiązuje do ogrodów angielskich, to ponad 70 hektarów terenów zielonych. Znajdują się tu zarówno cenne historycznie zabytki  (m.in. drewniany kościółek z 1510 r. wraz z lapidarium na Wzgórzu Beaty oraz odbudowana wieża spadochronowa nawiązująca do obiektu z 1937 r.), jak również miejsca służące rozrywce i rekreacji - place zabaw, tor saneczkowy, bulodrom do gry w petanque oraz przestrzeń do organizacji koncertów plenerowych.

Ogromny teren ma również wartość przyrodniczą. Urządzona zieleń i elementy małej architektury sąsiadują ze swobodnie rosnącą roślinnością, a w 1996 roku odkryto w tym rejonie Katowic jedyne w Polsce współczesne stanowisko osadniczka gołego, rzadko występującego w Europie gatunku mchu.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Iza

    Woliera dla ptaków ? Sztuczna rzeka, strumyk a może lepiej wodospad ???.. może należałoby zadbać o dobrostan ptaków i zwierząt które żyją wolno w parku i pięknie świergoczą. Może należałoby wykonać kilka parków linowych dla młodszych i starszych, ekranów akustycznych aby odgrodzić park od hałasu ul. Kościuszki i Górnośląskiej, założyć monitoring aby było bezpieczniej, wkomponować szalety bo potrzeb fizjologicznych nie ma gdzie spacerowicz oddać. Wykonać więcej urządzeń do aktywnego wypoczynku dzieci i osób starszych, urozmaić place zabaw, uruchomić muszlę koncertową. To ma służyć mieszkańcom. W Katowicach jest zoo więc jak ktoś chce zobaczyć ptaki i zwierzęta w klatkach niech tam się uda a sztuczna rzeka jest na rynku katowickim ....

  • ja

    Przecież tu nie chodzi o rozrywkę mieszkańców ale o wygranie przetargu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.