Wiadomości z Katowic

Powstanie velostrada z Katowic do Mysłowic i Sosnowca!

  • Dodano: 2022-04-06 10:00

Budowa dwóch tras rowerowych, które połączą Katowice z Mysłowicami oraz Sosnowcem coraz bliżej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz w władzami Katowic, Sosnowca oraz Mysłowic utworzyły treść porozumienia, które będzie zawarte w zakresie przygotowania procesu budowy Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych.

- W Katowicach stawiamy na alternatywne środki transportu. Rower jest jednym z nich. System wypożyczania rowerów miejskich w Katowicach jest największym w regionie. W bazie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. osób. Połączenie Katowic z Mysłowicami i Sosnowcem, tak zwaną velostradą, sprawi że rower będzie jeszcze chętniej wybieranym środkiem transportu i stanie się alternatywą dla komunikacji miejskiej czy samochodu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dwie trasy autostrad rowerowych

Pierwsza z velostrad będzie rozpoczynała się przy Ulicy Bankowej, nieopodal rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Trasa będzie przebiegać wzdluż Bulwarów Rawy, a następnie przez dzielnicę Borki, prowadząc już bezpośrednio do Sosnowca. Druga z tras będzie budowana etapowo, w pierwszym z nich utworzona będzie czterokilometrowa trasa przebiegająca na odcinku między Brynowem, a Giszowcem. Początek trasy planowany jest przy ulicy Huberta, natomiast jej koniec będzie położony na ulicy Kolistej.

- Ta część inwestycji jest już projektowana i zakładamy, że zostanie zrealizowana w przyszłym roku - mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.

W drugim etapie trasa będzie przedłużona, aż do granicy z Mysłowicami.

 W drugim etapie planowana jest realizacja przedłużenia velostrady w kierunku Mysłowic - w śladzie dawnej linii kolejki piaskowej. Etap drugi będzie podlegał pracom koncepcyjnym zleconym przez GZM – dodaje naczelnik.

 Obie trasy są pierwszymi planowanymi velostradami w Katowicach, jednakże władze miasta i Metropolia planują kolejne połączenia rowerowe. Obecnie w mieście Katowice są kończone inne prace projektowe, związane z infrastrukturą rowerową między innymi: w pobliżu ulicy Francuskiej, Konnej, Niepodległości oraz Techników. W Katowicach trwają również prace nad projektami w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłych latach zdecydowano o powstaniu nowych tras rowerowych, które teraz powstają.


Źródło: Zofia Nowak

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.