Wiadomości z Katowic

Przedstawiciele władz samorządowych uczcili Święto Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-05-04 12:00

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńca z okazji 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wieniec w imieniu samorządu województwa złożył marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok. Kwiaty złożyli też m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Za nami 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Ten dzień ma w województwie śląskim szczególny wymiar, bo łączy dwa ważne dla nas wydarzenia; rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego. Powstańcy oddali zdrowie i życie za powrót Śląska do Ojczyzny, to część naszego dziedzictwa i świadectwo przywiązania do wspólnych wartości. Jesteśmy dumni z naszej historii. Konstytucja 3 Maja była dla nas przez dziesięciolecia punktem odniesienia i powodem do dumy, a przede wszystkim symbolem odpowiedzialności za dobro wspólne jakim jest nasza Ojczyzna i jej przyszłość, szczególnie teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana rosyjską agresją na Ukrainę” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Następnie w Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

„Warto pielęgnować patriotyczne wartości, uczulać na historyczną prawdę i być dumnym z naszej tradycji i dzieła naszych przodków. Takie uroczystości pozwalają nam się zjednoczyć i wspólnie świętować ważne rocznice, doceniać to, że żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju” – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok.

Po nabożeństwie uczestnicy i służby mundurowe, poczty sztandarowe, przeszły w biało-czerwonym pochodzie ulicami Katowic na plac Sejmu Śląskiego, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem władz rządowych i samorządowców z regionu. Obchody zakończyła defilada służb mundurowych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kurde bele

    ta konstytucja nigdy nie weszla w zycie a na Obreschlesien juz napewno!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również