Wiadomości z Katowic

Przedszkolaki odwiedziły katowickich strażaków

  • Dodano: 2020-02-26 09:15

W ramach programu "Bezpieczny Maluch" katowickie przedszkolaki wspólnie z policjantką odwiedzili strażaków z Jednostki Gaśniczo-Ratowniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach.

W czasie niezwykłych zajęć najmłodsi poznali zasady bezpieczeństwa z zakresu pożarnictwa. Kolejne spotkania już wkrótce, w czasie których dzieci spotkają się m.in. z sędzią sądu rejonowego, ratownikami z pogotowia i leśniczymi.
 

W tym roku udział w programie biorą katowickie przedszkola nr 59, 61, 64 i 91

Co roku do programu profilaktyczno-edukacyjnego „Bezpieczny Maluch”, który jest autorskim projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, zapraszane są inne przedszkola. Ma to na celu przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa jak największej liczby przedszkolaków. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w obszarach tj.: kontakty z osobą obcą, postępowanie z psami, bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą i w górach. Dzieci podczas specjalnych zajęć odwiedzają miejsca takiej jak nadleśnictwo, sąd, straż pożarną, komendę policji i uczą się od specjalistów jak zachować się m.in. w czasie pożaru lub innej sytuacji wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Ważnym aspektem, który poruszany jest w trakcie zajęć są relacje rówieśnicze i sposoby rozwiązywania konfliktów.

Partnerami programu są Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach, Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach oraz Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Katowicach.

Tym razem dzieci wspólnie z mł.asp. Agnieszką Krzysztofik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach odwiedzili strażaków w Jednostce Gaśniczo-Ratowniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach. W trakcie zajęć 6-latki miały okazję zwiedzić „Małą Strażnicę”, gdzie od strażaka dowiedziały się m.in.: na czym polega jego praca, poznały jego ubiór, zobaczyły z bliska różne wozy strażackie i ich specjalistyczne wyposażenie. Przedszkolaki zobaczyły również skutki pożaru pokazane w specjalnie przygotowanej sali tzw. „spalonym pokoju”. Pokój zobrazował dzieciom jakich zniszczeń dokonuje ogień. Zrozumiały, że zapałki nie służą do zabawy, a chwila nieuwagi może przynieść ogromne zniszczenie. W trakcie zajęć dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i przećwiczyły wzywanie pomocy, a także udzielania I pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Odwagi dzieciom dodawał Sznupek - maskotka śląskiej Policji, która zawsze towarzyszy w spotkaniach z najmłodszymi. Na zakończenie przedszkolaki zmieniły się w małych strażaków za pomocą uszytych na ich miarę kurtek i hełmów strażackich. Następnie mogły pobawić się wężami strażackimi, spróbować "ugasić" pożar namalowany na ścianie, a także wejść do góry po drabinie, aby zaalarmować pozostałych strażaków- przedszkolaków. Kolejne spotkania już wkrótce.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.