Wiadomości z Katowic

Przekazali futro z wilka kanadyjskiego funkcjonariuszom KAS-u

  • Dodano: 2022-07-19 07:45, aktualizacja: 2022-07-19 07:59

Wyrokiem Sądu Rejonowego Katowice – Zachód i decyzją Ministra Klimatu i Środowiska futro z wilka kanadyjskiego, które zostało zabezpieczone przez katowickich policjantów, zostało przekazane Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Teraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej pozyskany okaz objęty ochroną gatunków dzikiej flory i fauny będą mogli wykorzystywać w celach edukacyjno – szkoleniowych.

Nabywając pewne wyroby z gatunków zwierząt zagrożonych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca daną rzecz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jej legalność. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Bywa jednak też i tak, że sam sprzedający nie wie, że na daną rzecz potrzebne są odpowiednie dokumenty.

Na trop futra, które chronione jest Konwencją Waszyngtońską CITES i zostało wystawione na internetowej stronie aukcyjnej, wpadli funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Policjanci zabezpieczyli futro wykonane ze skóry wilka kanadyjskiego. Sprzedający wystawił je na aukcji internetowej, na prośbę swojej teściowej, która futro posiadała już od wielu lat. Obecna właścicielka nie posiadała na nie żadnych dokumentów.

Sąd Rejonowy Katowice Zachód wydał wyrok, w którym orzekł przepadek futra z wilka kanadyjskiego Canis lupus occidentalis na rzecz skarbu Państwa, a oskarżony w sprawie mężczyzna za handel okazem prawnie chronionym bez wymaganych dokumentów został ukarany wysoką grzywną.

Teraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej pozyskany okaz objęty ochroną gatunków dzikiej flory i fauny będą mogli wykorzystywać w celach edukacyjno – szkoleniowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.