Rekuperacja przynosi oszczędności w ogrzewaniu budynków oraz poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Wymaga zaprojektowania, prawidłowego montażu i serwisowania, by spełniała oczekiwania użytkowników.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – korzyści
Rosnące ceny prądu zmuszają właścicieli obiektów do poszukiwania oszczędności. Nie chodzi tylko o sam koszt ogrzewania, ponieważ istotne znaczenie ma również samopoczucie pracowników, które wpływa na efektywność wykonywania czynności służbowych. Nastrój i stan zdrowia kadry można poprawić, poprzez zastosowanie zaawansowanego systemu filtracji i dbanie o prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach. Podstawą jest wyeliminowanie pyłów, kurzu, alergenów i drobnoustrojów z budynku przemysłowego, produkcyjnego czy magazynowego. Odfiltrowanie szkodliwych substancji z atmosfery ma pozytywny wpływ również na stan maszyn, produkowanych towarów oraz samego obiektu.
System wentylacji mechanicznej, oferowany na stronie online: www.celtron.com.pl - wentylacja usuwa również nadmiar ciepła, który generują pracujące urządzenia. Na tym nie kończą się zalety instalacji z rekuperacją, ponieważ montaż pozwala na odzyskanie ciepła oraz ponowne jego wykorzystanie do ogrzewania pomieszczeń. Opinie klientów potwierdzają realne zmniejszanie rachunków.
Rekuperacja obiektowa – doradztwo, projekt, montaż i serwis
Dobór podzespołów, dopasowanie prawidłowej wydajności oraz funkcjonalności centrali, a także zaplanowanie przebiegu instalacji wymaga wykonania indywidualnego projektu rekuperacji. Warto to zadanie powierzyć doświadczonym specjalistom z branżową wiedzą, do których adres jest na stronie: www.celtron.com.pl - rekuperacja. W projekcie fachowcy wskazują również miejsce, gdzie mają być ulokowane: centrala wentylacyjna, czyli rekuperator, wyrzutnia, czerpnia i nawiewniki oraz wywiewniki. Tworzą opis, który zawiera sposób i zasadę działania instalacji oraz informacje na temat zastosowanych materiałów lub dane techniczne urządzeń.
Oszczędności w rachunkach zapewnia również prawidłowy montaż, polegający na starannym dopasowaniu poszczególnych elementów, jak też ich prawidłowego zainstalowania. Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie wydajna, poprawi mikroklimat i ograniczy ucieczkę ciepła z obiektu, jeśli instalację przeprowadzą doświadczeni specjaliści. Nie wolno jednak zapominać o przeglądach rekuperacji, które mają na celu wymianę zabrudzonych filtrów, wyczyszczenie podzespołów, sprawdzenie czujników, termostatów, obudowy, przewodów oraz instalacji odprowadzania skroplin i kalibrację ustawień.
Rekuperacja do domu i mieszkania – zalety
Rekuperacja do domu stała się obecnie nieodzownym elementem powstających budynków mieszkalnych. Za korzyści należy uznać oszczędności na ogrzewaniu oraz pomoc w dostosowaniu się do rygorystycznych przepisów budowlanych. Warstwa ocieplenia, nawet ta najgrubsza, jak i najwyższej klasy okna trzyszybowe nie są w stanie spełnić rygorystycznych warunków technicznych, jeśli nie zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Choć cena rekuperacji nie jest zbyt niska, to jest to jeden z najlepszych sposobów poprawy mikroklimatu oraz obniżenia bieżących kosztów eksploatacyjnych.
Właściciele domów jednorodzinnych instalują rekuperację, ponieważ nie muszą budować kominów wentylacyjnych, co przynosi kolejne oszczędności. Wentylacja z odzyskiem ciepła oczyszcza dom ze smogu, kurzu i roztoczy, poprawiając samopoczucie, eliminując przy tym konieczność wietrzenia pomieszczeń. Jest to niezwykle istotne zimą, gdyż zapobiega ochładzaniu temperatury.