Czy można anulować przelew? Podczas wykonania błędnej transakcji to pytanie często się pojawia. Poniżej opisana zostanie procedura jak postępować w takiej sytuacji. Zdarza się, że to my możemy otrzymać błędny przelew, który należy zwrócić. Zatem jak zmniejszyć ryzyko przelewu na złe konto w przyszłości, aby uniknąć utraty pieniędzy?
Błędny przelew bankowy - co zrobić?
Często dokonuje się płatności przelewem. Przeważnie podczas robienia w sieci zakupów czy płacenia rat pożyczek. Może się zdarzyć, że wpiszemy zły numer konta w związku z tym pieniądze mogą trafić na złe konto bankowe. Najczęstsze błędy to: przelew do niewłaściwej osoby, przelew na nieaktywne lub nieistniejące konto oraz błędny przelew pomiędzy swoimi rachunkami. Takie pomyłki mają miejsce dość często, zatem każdy panikuje i nie wie, co zrobić. Na szczęście jest możliwość odzyskania utraconych środków. Oto procedura krok po kroku jak postępować w takiej sytuacji:
-
Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić tę informację do banku.
-
Bank informuje adresata o błędnym przelewie.
-
Bank podaje nam osobę, która otrzymała od nas przelew.
-
Składamy wniosek o zwrot środków.
Zawsze po zrobieniu błędnego przelewu na pierwszym miejscu należy w dowolny sposób skontaktować się z bankiem. Może odbyć się to na kilka sposobów, np. przez kontakt na czacie z konsultantem, korespondencję mailową, rozmowę telefoniczną, czy kontakt osobisty. Należy podać kluczowe informacje czy przelew był wewnętrzny czy zewnętrzny. Jeśli przelew okaże się zewnętrzny, można szybko temu zaradzić poprzez wykorzystanie sesji Elixir.
Bank ma obowiązek poinformować odbiorcę przelewu do 3 dni, że powinien zwrócić otrzymane środki do 30 dni od otrzymania przelewu. Pieniądze nie są przesyłane bezpośrednio przez adresata w celu zachowania anonimowości. Robi to za niego bank. Może nastąpić jednak sytuacja, gdzie odbiorca przelewu nie będzie chciał zwrócić otrzymanych środków. W takim wypadku bank podaje nam dane adresata, dzięki czemu możemy złożyć pozew o zwrot środków.
Czy można cofnąć przelew?
Jak najbardziej! Każdy ma szansę na anulowanie przelewu. Zwykle standardowe przelewy w polskiej walucie są obsługiwane przez system ELIXIR, który prowadzony jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jednak nie wszystkie banki posiadają taką ofertę.
Można dokonać tego na trzy różne sposoby:
-
samodzielnie z poziomu bankowości online - często ta opcja dostępna jest wyłącznie dla przelewów z datą przyszłą
-
poprzez kontakt z infolinią banku
-
w stacjonarnej placówce instytucji bankowej
W jakich bankach można można anulować przelew i w jaki sposób?
-
PKO BP - bankowość internetowa
-
Getin Bank - infolinia
-
Eurobank - infolinia
-
mBank - infolinia
-
Santander Bank Polska - infolinia (za opłatą 25 zł)
-
Credit Agricole - placówka banku (wyłącznie polecenia złożone stacjonarnie)
-
Idea Bank - infolinia
-
Citi Handlowy - infolinia
-
BNP Paribas Bank - infolinia (za opłatą 25 zł)
-
BOŚ Bank - wyłącznie w przelewach odroczonych
Co zrobić w przypadku otrzymania błędnego przelewu?
Osoby, które otrzymały nienależny przelew muszą pamiętać, że należy jak najszybciej zweryfikować dane, skąd ten przelew przyszedł i natychmiast zwrócić środki. Przeważnie w bankach występuje opcja “zwróć przelew”, dzięki czemu jest to proste. Również wiele aplikacji bankowych, które zresztą są bardzo poręczne, posiada automatyczne powiadamianie o nowych przelewach. Dzięki temu, taka pomyłka z czyjejś strony nas nie zaskoczy. Najlepiej nie ryzykować, ponieważ tego typu sprawy często kończą się w sądzie.
Art. 405. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
Jak uniknąć błędnego przelewu w przyszłości?
Zwrot błędnego przelewu może trwać nawet 30 dni. Jeśli dokonaliśmy płatności za pożyczkę na złe konto, a nie mamy poduszki finansowej, aby ponowić przelew w terminie, pożyczkodawca może nam naliczyć opłaty. Warto więc nawet kilka razy sprawdzić numer konta odbiorcy wpisany w formularz.
Warto też stosować sprawdzone metody, które uchronią nas od tego błędu w przyszłości. Co można zrobić, aby nigdy więcej nie wysłać przelewu na złe konto?
-
Zawsze dokładnie sprawdzaj cały numer konta przed wysłaniem pieniędzy.
-
Zwróć uwagę na prawidłową nazwę banku, czy zgadza się z podaną w formularzu.
-
Zamiast ręcznie wpisywać dane - skanuj rachunki, dzięki temu się nie pomylisz.
Korzystając z oferty pożyczki na raty lub innej należy pamiętać, że można ją pobrać na różne sposoby, niekoniecznie poprzez przelew, ale również można odebrać ją na poczcie na czek GIRO. Jeśli dojdzie do wysłania raty pożyczki na złe konto, warto pamiętać, że za opóźnienia w spłacie pożyczkodawca ma prawo naliczyć karne odsetki ustawowe. Pomyłka jest po naszej stronie, zatem będziemy podwójnie stratni. Dlatego uważanie na zgodność konta jest bardzo ważne.