Wiadomości z Katowic

Przygotowania do WUF11

  • Dodano: 2020-08-06 08:45, aktualizacja: 2020-08-06 09:07

W poniedziałek 3 sierpnia do Katowic przyjechali minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego Grzegorz Puda, by z prezydentem Katowic Marcinem Krupą porozmawiać o stanie przygotowań do organizacji jedenastej edycji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum, WUF), którego gospodarzem Katowice będą już za dwa lata.

O szczegółach przygotowań do wydarzenia strona ministerialna i prezydent Marcin Krupa opowiedzieli podczas zwołanej tego dnia konferencji prasowej. Jej miejsce nie zostało wybrane przypadkowo – na katowickim rynku, gdzie się odbyła, od kilku tygodni stoi instalacja prezentująca działania Miasta podejmowane w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Jest ona elementem miejskiej kampanii poświęconej wypełnianiu założeń Agendy 2030, w której przedstawiciele państw ONZ wypisali najbardziej palące problemy współczesnego świata. O tym też będą rozmawiać uczestnicy Światowego Forum Miejskiego, które będzie miało miejsce w Katowicach w 2022 r.

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce miejskiej, transformacji i rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych i instytucji finansowych. W tym roku, w lutym, odbyła się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Poprzednie dwa spotkania zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze.

Katowice, jako gospodarz WUF11, już po raz kolejny będą angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. Prezydent Marcin Krupa przypomniał podczas konferencji, że Światowe Forum Miejskie będzie po Szczycie Klimatycznym COP24, którego gospodarzem Katowice były w 2018 r., drugim ważnym wydarzeniem organizowanym w naszym mieście pod auspicjami ONZ.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiedziała w poniedziałek, iż podczas katowickich spotkań w ramach WUF11 prowadzone będą rozmowy o przemianie, jaka dokonała się w Europie Środkowo-Wschodniej podczas trzech ostatnich dekad. Poza tym przyznała, że organizacja WUF to dla Polski wielki prestiż, a dla Katowic – ogromna promocja. Zwróciła również uwagę, że po raz pierwszy organizatorem wydarzenia będzie kraj Europy Środkowo-Wschodniej. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.