Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Zawodzia.
Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód - szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji.
W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadano mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem jak poszczególne dzielnice Katowic wypadły w tej kategorii.
Jak się jeździ po Katowicach?
Których okolic unikać ze względu na korki? Gdzie nie ma trudności ze znalezieniem miejsca do parkowania? W której części miasta bez problemu wypożyczymy rower czy hulajnogę elektryczną? Zbadalno, po której dzielnicy Katowic podróżuje się najwygodniej – i to bez względu na środek transportu. Sprawdź wyniki raportu!
Jest nieźle, tylko te korki i brak miejsc parkingowych...
Aby dowiedzieć się, po której dzielnicy Katowic jeździ się najwygodniej, poproszono ponad 1600 mieszkańców miasta o odpowiedź na kilka pytań. Jak w ich dzielnicy działają komunikacja publiczna i transport alternatywny oraz czy w okolicy jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Przypatrzono się również kwestii korków – i to właśnie one okazały się jednym z większych problemów.
Ankietowani sygnalizowali, że po większości katowickich dzielnic nie da się jeździć płynnie. Mieli też sporo zastrzeżeń co do dostępności miejsc do parkowania – w wielu częściach miasta w opinii respondentów jest ich wyraźnie za mało. Co ciekawe w przypadku innych dużych miast także te dwie kwestie budzą najwięcej emocji – na korki i przepełnione parkingi narzekali również ot choćby mieszkańcy Krakowa, Poznania czy Warszawy.
Zawodzie zwycięża drugi raz z rzędu
Mimo nie najlepszych not za korki i miejsca parkingowe mieszkańcy ocenili komunikację po Katowicach całkiem nieźle. Co prawda żadnej z dzielnic nie udało się przekroczyć czterech punktów w pięciopunktowej skali ocen, ale kilku lokalizacjom niewiele brakowało.
I tak laur zwycięstwa w rankingu dzielnic Otodom przypadł w udziale – i to już drugi raz z rzędu – Zawodziu. Ankietowani ocenili tę lokalizację na 3,98 punktu. Warto zauważyć, że na wysoką pozycję Zawodzia duży wpływ miała wyjątkowo sprawna komunikacja miejska w tej części miasta. Mieszkańcy podkreślali też świetne położenie tej dzielnicy – stąd po prostu wszędzie jest łatwo dojechać.
Na kolejnych miejscach uplasowało się Załęże z notą na poziomie 3,91 punktu oraz Brynów-Osiedle Zgrzebnioka oceniony na 3,89 punktu.
Kostuchna z najsłabszą oceną
Ostatnie miejsce w drugiej edycji rankingu dzielnic Katowic zajęła Kostuchna. Należy jednak podkreślić, że rywalizacja w tej kategorii była bardzo wyrównana – różnica między liderem a zamykającą stawkę dzielnicą wynosi niespełna jeden punkt.
Niska ocena dzielnic, które wypadły najsłabiej w rankingu Otodom wynika z dużej liczby remontów, które obecnie skutecznie utrudniają przemieszczanie się po tych częściach miasta. Weźmy chociaż przebudowę ul. Kościuszki, trasy DK 86 czy ul. Pszczyńskiej. Warto przy tym pamiętać, że remonty nie będą trwać wiecznie, a po ich zakończeniu jest spora szansa na wyraźną poprawę sytuacji – komentuje Michał Marciniak, MMC Nieruchomości Sp. z o.o.
Choć Katowice to jedno z większych polskich miast, to zdaniem mieszkańców przemieszczanie się po nim jest całkiem wygodne. Największe problemy, odczuwane zwłaszcza przez zmotoryzowanych, to korki i niedostateczna liczba miejsc parkingowych. Dużym plusem Katowic z kolei jest komunikacja miejska i transport alternatywny.
Kiedy zestawiono katowickie odpowiedzi z ocenami z 11 innych miast, dla których przygotowany został Ranking Dzielnic, okazało się, że Katowice znajdują się w czołówce najwyżej ocenianych. Najbardziej zadowoleni z komunikacji są mieszkańcy Białegostoku, gdzie średnia ocena to 3,75, Gdyni (3,69) i Lublina (3,66). Katowice wraz z Poznaniem uzyskały identyczny wynik (3,56) i znalazły się tuż za podium. Najmniej zadowoleni z komunikacji w swojej okolicy są mieszkańcy Łodzi i Krakowa (po 3,32).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.