Wiadomości z Katowic

Reaktywacja toru saneczkowego w Parku Kościuszki

  • Dodano: 2019-01-10 09:00

W Katowicach od kilku dni panuje zimowa aura. Dlatego prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o reaktywacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki w Katowicach. Dzięki pomysłowi oraz zaangażowaniu Jarosława Kopciucha, mieszkańca Katowic, ślizgawka będzie czekać na amatorów zimowej zabawy drugi rok z rzędu. Tor ma długość aż 350 metrów i biegnie ze szczytu górki (nieopodal drewnianego kościoła św. Michała Archanioła) aż do jednej z alejek kończących park.

Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Jarosław Kopciuch zaproponował nam rok temu reaktywację toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, z inicjatywy Jarosława Kopciucha, po długiej przerwie uruchomiono tor saneczkowy w okresie ferii. Najpierw został on oczyszczony, a następnie wypełniony śniegiem i wodą. W przygotowanie toru zaangażowano służby miejskie, a także wolontariuszy.

Sam pomysł narodził się już w dwa lata temu. Podczas wieczornego biegania po parku zauważyłem, że w cieniu górki, na której dzieci w zimie jeżdżą na sankach jest coś, co przypomina koryto. Po chwili zrozumiałem, że to tor saneczkowy, którego nikt nie używa ­– mówi Jarosław Kopciuch.

Efekt współpracy mieszkańca i służb miejskich podbiła serca mieszkańców - tor saneczkowy cieszył się dużą popularnością. Dlatego w tym sezonie atrakcja zostanie ponownie przygotowana przez miejskie służby. W inicjatywę włączył się Zakład Zieleni Miejskiej, Straż Pożarna oraz Katowickie Wodociągi. W sobotę Zakład Zieleni Miejskiej napełnił tor śniegiem, a od niedzieli rozpoczęło się rozlewanie wody. Kolejne warstwy będą uzupełniane w najbliższych dniach, tak by atrakcja była gotowa na najbliższy weekend.

Warto przypomnieć, że poza bieżącym i tymczasowym zagospodarowaniem toru saneczkowe zostanie on gruntownie zmodernizowany. To także zasługa Jarosława Kopciucha, który w 2018 roku złożył odpowiedni projekt do budżetu obywatelskiego i przekonał katowiczan, by na niego zagłosowali.

Ze względu na szeroki zakres prac, ta inwestycja o łącznej wartości 600 tys. zł zostanie zrealizowana w 2020 roku. W jej skład wejdą m.in.: wykonanie nasypu, rewitalizacja terenu, montaż systemu naśnieżania, wykonanie bezpiecznej nawierzchni toru oraz budowa schodów – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Wszystkie osoby zainteresowane zabawą na torze saneczkowym w Parku Kościuszki, muszą wziąć ze sobą sprzęt do zjazdów, a także przed rozpoczęciem zjazdów będą zobowiązane do zaakceptowania regulaminu. Korzystanie z toru odbywa się na własną odpowiedzialność.

Bieżące informację o działaniu toru saneczkowego można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie:

https://bit.ly/2QoHEHj

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również