Wiadomości z Katowic

Remont poddasza - o czym warto wiedzieć?

  • Dodano: 2020-02-28 15:00, aktualizacja: 2020-03-02 15:10

Poddasza nieużytkowe coraz chętniej poddawane są przekształceniom na pokoje mieszkalne lub niezależne mieszkania. Nic w tym dziwnego, gdyż ich odpowiednie zaplanowanie może zaowocować wspaniałymi realizacjami ze względu na panującą tam przestrzeń. Jeśli zastanawiasz się nad przekształceniem poddasza na część mieszkalną, zapraszamy do krótkiego zbioru informacji, o których warto wiedzieć przed przystąpieniem do działania.

Sprawdzenie stanu poddasza

Najważniejszą kwestią, bez której wprost nie można rozpocząć prac, jest weryfikacja stanu poddasza, a dokładniej kondycji elementów konstrukcyjnych dachu, belek, czy krokwi. Leciwe budynki mogły być narażone na obecność kornika, który na przestrzeni lat sukcesywnie niszczył drewniane elementy. Jeśli ich stan jest wystarczająco zadowalający, warto pokusić się o dokładną impregnację, dzięki której dodatkowo przedłużymy żywotność materiałów.

Niezwykle ważnym tematem jest wysokość poddasza. Tzw. wysokie, w których można swobodnie stanąć, zostawia się ze skosami, które można genialnie wykorzystać podczas aranżowania przestrzeni. W przypadku niektórych realizacji może okazać się jednak, że konieczne będzie podniesienie stropu. To z kolei wymaga poważnych prac budowlanych oraz przebudowy dachu. Jeśli jednak i tak planowałeś wymianę poszycia i izolacji, które są dostępne w bricomarche.pl – to idealny moment na wprowadzenie tego typu zmian.

Planowanie i organizacja

Ogromną zaletą remontu poddasza w porównaniu ze stawianiem nowego budynku jest to, że znajdują się w nim już wszystkie media i instalacje. Aby ułatwić sobie zadanie, dobrze jest planować kanalizację w myśl zasady zachowania pionów. Jeśli postanowimy zrealizować łazienkę na piętrze, znacznym ułatwieniem będzie ulokowanie jej bezpośrednio nad tą z parteru, jednak oczywiście nie jest to koniecznością.

W kwestii ogrzewania warto pamiętać o podstawowych zasadach fizyki, które jasno wskazują, że ciepłe powietrze unosi się do góry.  Na górze zawsze jest cieplej, w związku z czym, jeśli zamierzamy korzystać z tego samego pieca, czy kominka z bricomarche.pl, który zasila ogrzewanie na parterze, dobrym pomysłem będzie zakup grzejników o mniejszej lub całkowita rezygnacja na rzecz rozwiązań powierzchniowych. Popularna podłogówka nie tylko sprawi, że będziemy czuć przyjemne ciepło pod stopami, ale pomoże też na dłużej zakumulować temperaturę.  

Na piętrze dobrze zadziała wentylacja grawitacyjna – proces wymiany powietrza, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania w budynku bez obaw o powstawanie pleśni, czy rozwoju grzybów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.